Kremlin, Türk Güçlerinin Suriye’de Kalmasına Şam İzin Verebilir

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Türk askerlerinin Suriye’de kalmasına yönelik olarak izin verilip verilmeyeceği sorusuna, ” Rus güçlerinin, Türk kuvvetlerinin Suriye topraklarında kalmasına ya da kalmamasına izin veremez. Böyle bir duruma yalnızca, Suriye’nin meşru hükümeti izin verebilir.” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un yapmış olduğu açıklama, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin’in Soçi’de gerçekleştireceği ve Suriye’nin kuzeyindeki bölgenin durumu için belirgin olacağı düşünülen görüşmenin hemen öncesine denk geliyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ’32 kilometrelik güvenli bölgenin oluşması ve Kürt güçlerinin güneye çekilmesi için Türkiye’nin Barış Pınarı Operasyonuna devam edip etmeyeceğine’ yönelik soruya ” Bu soruyu Türk güçlerine sormak gerekiyor. Çünkü bu Türk ve ABD’li temsilciler tarafından Ankara’da varılmış olan bir anlaşmadır. Yapılacak olan görüşmede Türkiye ile Rusya liderleri arasında bilgi alışverişi gerçekleşeceğini” dile getirdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Erdoğan ile Putin’in Soçi’de gerçekleştireceği görüşme, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik planlarını daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabileceğini umduklarını belitti. Görüşmelerin zor geçeceğini ve bundan dolayı uzun soluklu bir görüşme olacağını belirtti.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz