MSB, Taciz ve İhlallere Karşı Meşru Müdafaa Hakkımız Sonuna Kadar Geçerlidir

Millî Savunma Bakanlığı Basın ve halkla ilişkiler Tanıtım Subayı Yarbay Nadide Şebnem Aktop, düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında gündemde olan konulara yönelik açıklamalarda bulundu.

Barış Pınarı Harekâtı sürecinde varılan anlaşma neticesinde YPG/PKK’lıları bölgeden çıkarılmasına yönelik sürecin yakından takip edildiğini ifade ederek, ”Bölgeden 136 araç çıktı” dedi.

Aktop, ”Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından oluşturulacak olan güvenli bölgenin tesisine ilişkin anlaşmaya tam uyulduğunu vurguladı. Aktop, bölgede bulunan teröristleri tarafından bugüne dek 42 taciz ihlal ve taciz gerçekleştirildi. Yapılan taciz ve ihlal ABD ile sürekli olarak paylaşılmaktadır.” dedi.

Yarbay Aktop, Barış Pınarı Operasyonu’nun başlangıcından şu ana kadar 7 askerin şehit edildiğini ,90 askerin ise yaralandığını belirtti. Aktop,775 terör örgütü üyesinin öldürüldüğünü, bölgede 111 yerleşim yeri ile bin 500 kilometre karelik alanın kontrolünün sağlandığını ifade etti.

Basın Toplantısında Askeri Kaynaklar Gazetecilerin Sorularını Da Yanıtladılar

Operasyonu durdurma yönünde varılan anlaşmada yer alan sürenin uzatılmasına ilişkin bir bilginin olup olmadığına yönelik sorulara askeri kaynaklar, söz konusu süreyle ilgili herhangi bir değişikliğin olmadığını ifade ederken, Türkiye saatiyle saat 22.00’den sonra bölgedeki EYP ve mayınların temizlenmesi ve tünellerin tespit edilmesiyle bölgeyi kontrol altına alacağız. Terör unsurları ile karşı karşıya gelinirse bunlar etkisiz hale getirilecek” dedi.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz