Nasiriye’deki Komutanın Görevine Son Verdi!

Irak’ın güneyinde ki protestolar için Irak Başkanı Adil Abdülmehdi görevlendirdiği komutan Cemil Şumari’yi, güvenlik güçlerinin saldırısı üzerine 22 protesto göstericisi hayatını kaybedince görevine son verildi.

Irak Devlet Televizyonu Şumari’nin protestolara müdahale için gönderildiği Nasiriye’den birkaç saat sonra görevden atıldığını duyurdu.

Olaydan alınma sebebi protestocuları birkaç gündür işgal ettiği ve kapattığı köprüyü tekrar açmak için Nasiriye’ye gönderilen güvenlik güçlerinin silahlı saldırı yapmaları üzerine protestocuların hayatını kaybetmesi olarak kayıt edildi.

Gerçek mermi ile yapılan müdahalede hayatını kaybedenlerin yanı sıra birçok protestocu da yaralandığı konusunda bilgi geldi.

Protestocuların Nasiriye’de bir karakolu ateşe verdiği açıklama yapan şehirdeki bir güvenlik kaynağı üzerine Nasiriye’ye güvenlik güçleri gönderildi. Aynı zamanda Necef kentinde ise İran konsolosluğu yakıldı ve protestocuların “İran, Irak’tan defol” gibi sloganlar yaptığı belirtildi.

Güvenlik güçlerinin Bağdat’ta ki Ahrar köprüsünde de açtığı saldırıda 4 tane protestocu hayatını kaybettiği belirlendi.

Protestoculara karşı yapılan güvenlikte kullanılan gerçek mermiler dolaysıyla hayatını kaybeden ve yaralılar için Irak Başbakanı, güvenliği sağlaması adına görevlendirdiği komutan Cemil Şumari’nin görevine son verdi.

Ve protestolar hala devam etmektedir.

 

Semra Tuplek

Semra Tuplek , 1977 İzmir Doğumlu olup sitemizde Gündem ve Ekonomi kategorileri ağırlıklı olmak üzere haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz