Otellerdeki Doluluğun ve Fiyat Yükselmesinin Sürdüğü Bildirildi

Ülkemizdeki otellerin doluluk oranları hakkında, Türkiye Otelciler Birliği’nden (TÜROB) açıklama yapıldı. Oldukça yoğun geçtiği belirtilen ağustos ayının sonrasında 2019’un Eylül ayında da otel doluluk oranı bağlamındaki artış eğilimi sürdü. Bu yılın Eylül ayında ortaya çıkan otel doluluğu oranının, 2018 yılının aynı ayı için açıklanmış sayıya kıyasla yüzde 5,8 artış sergilediği görüldü. Böylece Eylül 2019 için oran, yüzde 74,9 düzeyinde gerçekleşti. Bu önemli istatistik bilgilerini, TÜROB için, dünyaca bilinen veri firması STR hazırladı ve iletti. 2019’un Eylül ayı için sunulan performans raporu ışığında, günlük satılan odanın ortalama fiyatı, geçtiğimiz yılın Eylül’ü ile karşılaştırıldığında, yüzde 11,1 seviyesinde yükselerek 84,4 euro sayısına erişti.

2019’un ilk dokuz aylık dönemini dikkate aldığımızda, aynı kıyaslama sonucu, ülke geneli için ortalama doluluğun oransal değerinde yüzde 2,1’lik bir yükseliş olduğu tespit edildi. Böylece, ülkemizde Ocak ile Eylül ayları arasındaki ortalama doluluğun oran olarak karşılığı, yüzde 68,1 oldu. TÜROB Başkanı Müberra Eresin, verilere dair açıklamasında, Körfez kaynaklı turistlerde azalma gözlemlendiğini ancak Rusya, İngiltere, Hindistan gibi ülkelerden gelen turistler sayesinde bu açığın kapatıldığını vurguladı.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz