Putin ile Merkel Arasında Suriye Görüşmesi

Suriye’nın kuzeyine ilişkin Rusya ile ülkemiz arasında ortaya konulan mutabakat hakkında, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Almanya Başbakanı Merkel bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmeye ilişkin açıklama, Kremlin’den geldi. Yazılı açıklamada, Merkel’in Putin tarafından bilgilendirildiği ve bu bilgi iletiminin 22 Ekim tarihinde Soçi kentinde Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmelerin yansımalarıyla alakalı olduğu vurgulandı.

Bu önemli zirve kapsamında meydana gelen anlaşmanın, bütün tarafların faydalarının dikkate alındığı bir anlaşma olduğu aktarıldı. Kremlin, mutabakatın, Suriye’nin tekrar toprak bütünlüğü ve egemenlik tesis etmesine yararı olacağını ifade etti. Yazılı açıklamada, Putin ile Merkel’in, mutabakatın içerdiği hükümlerin hayata geçirilmesiyle Suriye’nin kuzeydoğusunda istikrarlı bir döneme geçilebileceğini düşündükleri paylaşıldı. Bu hükümlerin sahada karşılık bulmasının, 30 Ekim tarihinde Cenevre şehrinde gerçekleştirileceği öngörülen Anayasa Komitesi faaliyetlerinin başlamasına ve Suriye’deki siyasi durumu geliştirmeye fayda vereceğinin altı çizildi.

Suriye konusunun yanı sıra, iki lider tarafından, Brüksel’deki Avrupa Birliği-Rusya-Ukrayna üçlüsünün katılımıyla meydana gelen doğalgaz konulu görüşmeler hakkında da bir fikir alışverişi yapıldığı dünya kamuoyuna duyuruldu.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz