Rus Askeri Polisi, TSK ile Beraber Suriye Ordusunun Temas Noktalarından Birinde Devriyeye Başladı

Rus askeri polisi yetkilileri devriye rotasına yönelik açıklamalarda bulundu. Devriye rotası, Fırat Nehri civarında bulunan Sayur Çayı’ndaki Keyrat’a kadar olan birkaç kilometrelik alan olarak belirlendi. Belirlenen rotadaki koridorda on gün öncesine kadar devriye gezen ABD askerleri, bölgede Türkiye’nin Barış Pınarı harekatının başlamasının ardından Irak sınırına doğru çekilerek bölgeden ayrılmıştır.

Sayur Çayı, Türk kuvvetlerinin ve desteklediği silahlı muhalifler ile Suriye ordusu arasındaki temas noktalarından bir tanesinin üzerinde bulunuyor.  Oluşan temas hattı, Türkiye’nin ve desteklediği silahlı muhalif güçlerinin Barış Pınarı Harekatını çerçevesinde Menbiç’in kuzeyinde konuşlanması ve Suriye ordusu,Kürt güçler ile yaptığı anlaşması sonucunda bölgeye giderek denetimi ele geçirmesi sonucunda oluşmuştu.

Bununla beraber, Rus askeri polisi yetkilisi, devriye ortasında bulunan Karakozak’ın da Suriye ordusunun denetiminde olan başka bir yer olduğunu belirtti. Karakozak’da Keyrat’ın güneydoğusunda yer aldığını ifade etti.

Karakozak, Fırat’ın doğusunda yer alan küçük bir yerleşim köyü olmasına rağmen Suriye’nin kuzeyindeki Halep, Rakka ve Hasiçi’den geçerek Irak’ın Musul ilçesine doğru ilerleyen otoyollarından kaynaklı olarak stratejik bir köprü görevi görmektedir.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 7 Ekim’de Amerikan askerlerine Suriye’nin kuzeyinden çekilme emrini vermesi ile beraber Türkiye 9 Ekim tarihinde Suriye’nin kuzeyindeki Kürt güçlere karşı harekât başlatmıştı. Bu süreç ABD ile Türkiye arasında 17 Ekim’de bir anlaşma yapılarak operasyona 120 saat  ara verilmesi üzerine Kürt güçlerinin bölgeden 30 kilometre çekilmesine yönelik anlaşmaya varılmıştır. Söz konusu olan anlaşmada verilen sürenin bitmesi üzerine Putin ile Erdoğan’ın anlaşma üzerinde ortak mutabakata vardılar. Bu ortak mutabakata göre Türk askerleri ile Rus askerlerinin bölgede ortak devriye gerçekleştirecekler.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz