Safran Çiçeğine Turist Akını!

Dünya’nın en pahalı bitkileri arasında olan ve Safranbolu ile bağdaşan safran çiçeğini görmeye bir ayda tam 80.000 turist geldi.

Unesco tarafından “World heriteage city” olarak yani “Dünya miras şehri” olarak adlandırılan Safranbolu ilçesine geçtiğimiz 40 gün boyunca safran turizmi olarak adlandırılabilecek bir turizm akını yaşandı.

Dünyanın en pahalı bitkileri arasında olan ve yılın tam bu zamanları mahsul vermeye başlayan safran çiçeği turistler tarafından büyük ilgi gördü. Safran hasatını görmek isteyen turistler Safranbolu ilçesinde tarlalara akın etti.

Safran çiçeğinin değeri ne kadar?

Safran çiçeği kozmetikten, ilaç sektörüne; Gıdadan, baharata kadar birçok farklı alanda kullanılması sebebiyle ve faydaları neticesinde epeyce uçuk fiyatlara görücüye ulaşıyor.

Kilosu Tam 30.000 Türk Lirası olan safran çiçeği, Safranbolu ilçesinde 30 dekar alana 12 çiftçi tarafından ekildi.

Artık Safranbolu’nun Safran Turizmi Var

Her Yıl yaklaşık 1 milyon turistin ziyaret ettiği Unesco tarafından koruma altına alınan Safranbolu ilçesi, evleri, lokumları ve doğal kültürünün yanı sıra artık kendisine bir turizm kapısı daha açtı. 1 ay içerisinde gelen 80.000 turistin önümüzdeki yıl içinde katlanarak artacağı düşünülüyor.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz