Şili’de Eylemler Devam Ediyor Bazı Bakanlar Görevden Alındı

Şili’de toplu ulaşıma yapılan zamlar sebebiyle geçtiğimiz haftalarda başlayan eylemler son hızla devam ediyor. Şili devlet başkanı gösterilerin devam etmesi sonrasında içlerinde içişleri bakanı ve ekonomi bakanı da dâhil olmak üzere toplam 8 bakanı görevden aldı.

Şili’de geçtiğimiz hafta toplu taşımaya gelen zamlar nedeniyle başlayan eylemler hız kesmeden devam ediyor. Şili Hükümeti’nin zamları geri çekmesine rağmen eylemler hala devam ediyor. Eylemciler ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 19 kişi hayatını kaybetti.

500’ün üzerinde kişinin yaralandığı ve 3 bini aşkın eylemcinin de gözaltına alındığı Şili’de dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Şili Devlet Başkanı Pinera dün gece 8 bakanı görevden aldığını açıkladı.

Görevden alınan bakanlar arasında İçişleri ve Ekonomi Bakanı da bulunuyor. Toplam 8 bakanın görevden alınmasından sonra başkan Pinera, “Şili’de bazı şeyler değişti hükümet de bu değişikliklere ayak uydurmak zorunda ve değişmesi lazım” dedi.

Başkan Pinera Ekonomi Bakanlığı’ndan alınan Felipe Larrain’in yerine ekonomi profesörü atadı. Ayrıca başkanının görevden aldığı bir diğer bakan olan İçişleri Bakanı Andres Chadwick’in, Şili devlet başkanının kuzeni olduğu öğrenildi.

Şile’de hız kesmeden devam eden gösterilerin ülkenin ekonomisine 1.4 milyar doların üzerinde bir zarar verdiği düşünülüyor. Bunun yanında başkan Pinera’ya desteğin en düşük seviyede olduğu düşünülüyor.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz