Suriye İçerisindeki İç Çatışmaları Çıkaran Biz Miyiz?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir açılışa katılarak açıklamalarda bulundu. Süleyman Soylu, yaşamış olduğumuz son yüz yılın merhametsiz olduğunu görmekteyiz ve dünyayı yönetmeye çalışan insanlar bir damla petrolü bir damla kandan daha kıymetli görmektedirler, dedi. Terör örgütlerine yapılan silah ve para gibi yardım yapan ülkeler,  bu terör unsurları tarafından şehit edilenlerden rahatsız değiller. Aynı zamanda bunlara siyasi parti olarak da onların sözcülüğünü yapanlar, iki aydır evlatlarını merdiven başlarında arayan anne ve babalardan utanmamaktadırlar, ifadesine yer verdi.

Süleyman Soylu, bizlerin vicdanlarımı kaybetmemeliyiz; bırakın Suriyeli mültecilere yönelik nefret girişimleri ve onlara atılan iftiraları ve yalanları ülkemizde görsek bile, dedi. Batılıların içinde bulundukları bu duyarsız ve kararmış kalpleriyle aynı değiliz ve olamayız, dedi. Süleyman Soylu, Türkiye Cumhuriyeti’nin Orta Doğu’ya yönelik olarak politikalarına eleştirenlere ”Suriye’deki iç çatışmayı biz mi çıkardık?” diye sordu.

 

Süleyman ‘Soylu, ”DEAŞ’ı kim kurdu? PKK’yı kim kurdu ? Biz mi kurduk? ” sorularına konuşmasında yer verdi. Afganistan’ı işgal eden biz değildik, oralarda yılda 9000 ton Afyon üretimi gerçekleştiriliyor bu olanağın sağlanmasını veren biz değildik, dedi. PKK ve PYD kuran da biz değildik ve 30000 üzerinde tır ile silah  yardımını da  biz yollamadık, açıklamasını yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin  yapmış olduğu operasyona eleştirenlere sesleniyorum diyen Soylu, ”Dünya üzerinde PYD diye bir devlet yok peki o paçavralar nedir? Sınır ötemizde silahlı güçler Suriye’nin topraklarında kamplar kuruyor fakat oradaki bayrak Suriye’nin değil PKK’nın paçavralarıdır.” açıklamasını yaptı.

Erhan Yakut

Erhan Yakut 1989 Eskişehir Doğum olan yazarımız , uluslararası ilişkiler bölümü mezunu olup sitemizde haftanın 4 günü haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz