Temsilciler Meclisi’nden Yaptırım Tasarısı Geçti

Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenli bölge oluşturma ve sınır güvenliği amacıyla gerçekleştirdiği Barış Pınarı Operasyonu’na yönelik olarak ABD’de bir yaptırım tasarısı meclise sunulmuştu. ABD’nin Temsilciler meclisinden bu tasarı 16 hayır ve 403 evet ile sonuçlanarak tasarı meclisten geçti.

Yaptırım tasarısının içeriğinde; bakanlara vize yasağı, askeri anlaşmalar ve Halkbank ile ilgili soruşturma gibi hususlar Türkiye’ye yönelik yapılacak yaptırımlar yer almaktadır. Bununla birlikte Amerika’nın Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) meclise sunulan tasarının içerisinde bulunmaktadır.

Temsilciler Meclisi üyesi Bilirakis,” Kürt müttefiklerimize Türkiye tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin kabul edilemeyeceğini ve bunun insan hakkı ihlali olduğunu ve kendilerinin endişe duyduğunu ve bu yapılanlara izin vermeyeceklerini ” açıklamasında belirtti.

Temsilciler Meclisine geçtiğimiz haftalarda sunulmuş olan yaptırım tasarısı, Dışişleri Komitesi Başkanı Engel ve komitenin Cumhuriyetçi Mccaul tarafından sunulmuştu. Sunulan yaptırım tasarısına göre Türkiye’nin bazı bakanlarına yaptırımın söz konusu olması ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik olarak da silah ve finansman açısında kısıtlamaların yapılmasını gerekiyor.

Meclisten geçmiş olan yaptırım tasarısına göre, 120 gün içerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve ailesinin net mal varlığının, gelir olanaklarının ve iş dünyası ile ilişkilerine yönelik bir raporun hazırlanması gerekiyor.

Temsilciler Meclisi’nin kararını, Türkiye Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada kınadı.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz