Tüm Dünyanın Tanıdığı Ekonomistten Amerika Birleşik Devletleri’ne Türkiye Eleştirisi

Kolombiya Üniversitesi’nde Dünya Enstitüsü Başkanı olarak görev Yapan Profesör Doktor Jeffery Sachs ABD’nin Türkiye ile ilgili tutumu hakkında eleştirilerde bulundu. ABD’nin Türkiye açısından olumsuz bir karar olan yaptırımlarla ilgili, yapıcı bir yol izlemesi gerektiğini belirterek “Türkiye Cumhuriyeti’nin üzerine gitmek kesinlikle bir yanlış anlamadır” ifadelerini kullandı.

Bir haber kanalına konuşma yapan Sachs, ABD’nin Suriye bölgesinden çekilme kararını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın destekleriyle Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı eliyle yürütülen sıfır atık projesini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi sınırında bir güvenli bölge oluşturma isteğiyle yürüttüğü Barış Pınarı Harekâtını değerlendirdi.

ABD’nin Türkiye ile ilgili yaptırım kararlarına da değinen profesör, yapıcı bir tutum içerisinde olmak gerektiğini belirtti. “Türkiye Cumhuriyeti’nin üzerine gitmek tam anlamıyla bir yanlış anlamadır. ABD’nin bu tutumu Türkiye’nin ihracat pazarına büyük oranda zarar verdiğini düşünüyorum” dedi. “Ayrıca Irak’ta da başlayan savaşın yalnızca Irak için yıkıma yol açmadığını görüyoruz. Bu aynı zamanda Türkiye’ye yeni bir mülteci grubu gelmesiyle sonuçlandı”. Sachs, Türkiye’nin başka bir ihracat pazarı olan Suriye’ye yönelik harekatında milyonlarca yeni mültecinin oluşmasına sebep olduğunu söyledi.

“Amerika Birleşik Devletleri İran’a bütün dünyanın karşı çıktığı çok üst düzey yaptırımlar uyguluyor. Dünyadaki çoğu ülke buna itiraz ediyor ama ABD, biz istediğimiz gibi yaptırım uygulayacağız ve herkes bunu kabul etmek zorunda diyor. Çin ile de ticaret savaşları yapmaya başladı. Türkiye Cumhuriyeti açısından Çin’de önemli bir pazar. Alanında uzman bir ekonomist olarak şunu söylüyorum. Müttefikinize daha nereye kadar baskı uygulayabilirsiniz” değerlendirmesinde bulundu.

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz