Tüm Mahkumları İlgilendiren Af Tasarısı Meclisten Geçti mi?

Mahkumların ve mahkum yakınlarının umudu olan yasa tasarısı hangi aşamada? Mahkum ve yakınları çıkacak tasarıyı merakla bekliyor. 1.yargı paketi sarayın onayından geçti. Merakla beklenen af tasarısı meclisten ne zaman geçecek? Yasa ne zaman netlik kazanacak?

Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL milyonları ilgilendiren bu yasa hakkında yaptığı açıklamada, 1.yargı paketinin yürürlüğe girdiğini açıkladı. Merak edilen diğer bir konu ise 2.yargı paketinin ve içinde af yasasının da bulunduğu paket ne zaman meclis önüne gelecek? Adalet Bakanı GÜL’ÜN 1.yargı paketi hakkındaki değerlendirmelerinde yargı reformu strateji belgesine bağlı olarak sayın cumhur başkanımıza sunulmuş ve onaydan geçmiştir. onayın ardından resmî gazetede yayımlanmıştır.

1’inci yargı paketi ile ilgili şunlar söylenebilir beş yıllık zaman içinde belirtilen yeniliklerin önemli bir aşaması kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. Kapsamlı olarak düşünce ve ifade özgürlüğünü sağlam temellere oturtan ifade özgürlüğünü sağlam teminatlarla güvence altına alan çalışmalar ve düzenlemeler var. Reformda yapılan değişiklikler elbette güzel uygulamalardır. Yapılan düzenlemeler ile uygulamaların en güzel bir biçimde yaşama dahil edilmesi gerekir.1 ocaktan itibaren yürürlüğe girecek olan yargı reformunda yepyeni bir düzenlemeler var. Bu da seri ve sabit yargılama yöntemiyle toplumun adalete olan inancını da artıracaktır.

Bakan gülün af yasasıyla ilgili açıklamalarında af yasası bu yaptığımız paketlerin dışında. Tabii ki siyasetin taktiri ne gösterecek hep birlikte göreceğiz.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz