Uzay Bilimciler Karanlık Enerjinin Gizemini Çözmek İçin Kolları Sıvadı

Kolları sıvayan bilim dünyası, karanlık enerjisinin gizemini çözmek adına evrenin sonsuzluğunu incelemek için süper teleskop aracılığıyla geniş ölçekli bir gözleme başladılar.

Yaklaşık olarak 5 bin mini teleskop ile yapılması planlanan gözlem 5 yıl gibi uzun bir zaman süreceği düşünülüyor. Gözlemi gerçekleştirecek teleskoplardan her biri 20 dakikalık zaman aralıkları ile farklı galaksilerden gelen verileri inceleme özelliğine sahipler.

Araştırmacıların tespitine göre gözleme başladıktan bir yıl sonrasında inceledikleri galaksi sayısı ile diğer tüm teleskopların incelediği galaksi sayısından daha fazla sayıda olacağı düşünülüyor.

Bu konu hakkında en çok merak edilen ilk soru ise “Karanlık Enerji Nedir?” sorusu oldu. Karanlık enerji, büyük patlama teorisi ilk ortaya atıldığında evrenin genişlemesinin belirli bir süreden sonra yavaşlayacağı söylüyor. Bununla beraber yerçekiminin etkisiyle evren genişlemenin aksine tekrardan küçüleceği öngörülüyordu.

Fakat 1998 yılına gelindiğinde astronomlar uzay araştırmalarında çığır açan bir buluşa imza atmışlardı: uzayın gizemli derinliklerini kapsayan Evren yalnızca genişlemiyordu, her geçen yıl bu kara çevrenin genişleme hızı da her geçen yıl artıyordu. Bu buluştan sonra bilim insanları yerçekimi etkisini tersine çeviren bir şey olduğunu düşündüler ve bunun da adını karanlık enerji koydular.

Evrenin büyük bir kısmının karanlık enerjiden oluştuğu düşünülüyor.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz