Xiaomi Ön Kamerayı Kaldırıyor!

Samsung’un duyurularına göre telefona gömüşü kamera için patent alma çalışmaları başlamıştı. Samsung şirketi de tüm bu çalışmalarına devam ederek seri üretime geçmeye hazırlanıyor.

Fakat bu özelliği kullanmak isteyen firma sadece Samsung değil gibi görünüyor. Oppo’nun da bu duyuruyu yapmasıyla Xiaomi telefon şirketi de bu özellikler üzerinde çalıştığını duyurup kamuoyunda paylaştı.

Xiaomi şirketinin bu proje kapsamındaki son patenti TigerMobiles tarafından dile getirildi. Geçtiğimiz Eylül ayında Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi tarafından verilen patent ile ekranın alt kısmına yerleştirilen çift fonksiyonlu kamera üretimi yapacak.

Bu tasarım hayata geçirilerek ekran/kasa oranı üst seviyede tutulacak. Böylelikle çentik, ekran deliği ve açılır kamera tasarımlarına artık gerek kalmayacak hem de estetik açıdan göze hitap edebilecek.

Ekran altı kameralar her ne kadar farklı bir tasarım olarak görünse de henüz geliştirilmiş bir tasarım değil. Ekranın çözünürlüğü düşürmesi üzerine ne gibi çözümler bulunabileceği araştırılıyor. Özellik ilk olarak giriş seviyesi ve orta seviyesindeki telefonlarda tasarlanacak.

Bu düşük modellerde denenecek tasarım işe yararsa amiral gemilerine de taşınacağa benziyor.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz