Yerli ve Milli İletişim Uygulaması Önerisi

Türkiye’deki insanların çoğunlukla kullandığı mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp uygulamasında güvenlik sorunlarının olduğunu belirten Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel, bundan dolayıdır ki yaşanan sorunlara karşı yerli ve milli ürünlerin kurulması gerektiğini belirtti.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin bu tarz siber alandaki sorunlara karşı milli yazılım ürettiğini ve WeChat kullandığını ifade etti. Yavuz Sultan Selim Yüksel, küreselleşen dünyada mesajlaşma uygulamalarının güvenlik konusunda sorunun ortada olduğunu ve bundan dolayıdır ki verinin anahtarı kimin elindeyse bilginin sahibi de o olur, ifadesini altını çizdi.

Günümüz dünyasında bilgi erişiminin çok kıymetli olduğunu ve istihbarat çağında yaşandığını göze alındığında yerli ve milli iletişim sisteminin önemi ortaya çıkmaktadır, dedi. Bir İsrail firması olan NSO GROUP, 20 civarında ülkeden 400 bine aşkın üst düzey devlet yetkilisi olan kişilerinin bilgilerinin sızdırıldığı iddia edildi. Yüksel, bu grubun yazılımlarının zararlı olduğunu ve bu tür firmaların belirlenmiş kişilere karşı siber saldırılar ürettiğini belirtti. Bunu ise zararlı yazılımlar sayesinde mobil cihazlara erişimin sağlandığını ifade etti. Yüksel bu bağlamda kendi verilerimizin güvenli bir şekilde kullanılması için yerli ve milli uygulamaları kullanmalıyız, dedi.

 

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz