Zimbabve’den Yaptırıma Karşı Ulusal Gün

Afrika ülkelerinden Zimbabve, Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımlarına karşı bir milli gün belirledi ve bunu duyurdu. Ülke, 25 Ekim gününü ambargolara itirazlarının yüksek sesle dile getirileceği bir gün olarak seçti. Hükümet yetkilileri, bu seçilen günün, halkın iktisadi çıkışının yollarını aramak ve bu yönden rahatlamasını sağlamak için bir imkân olduğunu ifade ettiler.

Tatil olacağı bildirilen bu özel güne ilişkin tören ve kutlamalara, çok sayıda Zimbabve insanının iştirak etmesi umuluyor. Bu törenler, devletin himayesinde meydana gelecek ve bu kapsamda ülkenin önde gelen iki futbol ekibi karşı karşıya gelerek bir gösteri maçına çıkacaklar.

Ülkenin idarecilerinin, bir ambargo tedirginliği yaşadığı ifade ediliyor. İnsan hakları konusundaki problemlerin yanı sıra, seçimlerde ortaya çıkan çeşitli yasal olmayan durumlar ve keyfi toprak el değiştirmeleri gibi meseleler ön plana çıkıyor.

Ülke, bu milli gün ilanı öncesinde de yaptırım ve benzeri müdahalelere karşı kıta ülkelerini dayanışmaya ve ses vermeye davet etmişti. Ülkede, Zimbabve Devlet Başkanı Mnangagwa’nın eşinin himayesinde yaptırımdan korunma amaçlı bir dua buluşması düzenlenmişti.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz