Mardin’deki Kurulacak Gübre Tesisi Bölgedeki İşsizliği Azaltacak

73 0

Mardin’deki Kurulacak Gübre Tesisi Bölgedeki İşsizliği Azaltacak

Mardin’de yapımı süren ve 1,1 milyar dolar sermaye harcaması ile tamamlanacak olan entegre gübre tesisi bölgedeki işsizliği azaltacak. 1.000 kişinin doğrudan istihdam edileceği tesis 5 bin kişinin geçimini sağlayacak. Bölgede 25 bin kişilik ekosistem oluşturacak.

Holding’ten yapılan açıkma: İşsizlik oranı yüksek olan bölgedeki bu önemli yatırım için gün sayılıyor. Yaklaşık 1,1 milyar dolar yatırım ile kurulacak Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri bu sene faaliyete başlayacak ve üretime başlayacak. 5 ana fabrika ve 12 yardımcı üniteden oluşacak tesis 5 bin kişinin geçimini sağlayacak.

Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri Genel Müdürü Emre Kayışoğlu, “Bir kişinin bile işe girmesinin çok önemli olduğu bölgede, inşaat aşamasında 5 bin kişiye doğrudan, 25 bin kişiye dolaylı iş imkanı sağladık. Tesis üretime başlayınca bin 100 kişiyi doğrudan istihdam edeceğiz. 800 bin nüfusu olan Mardin’de 200 bin kişinin 18 yaş üzerinde olduğunu düşünüyoruz. İşsizliğin yaklaşık yüzde 25 olduğu göz önüne alındığında karşımıza yüzde 50 işsiz çıkıyor. Biz bu fabrikanın 25 bin kişilik ekosistem oluşturacağını planlıyoruz. Dolayısı ile işsizliği yüzde 25’ten 12’ye indirecek bir proje” ifadelerini kullandı.

Mardin’deki entegre tesisin dünyada örneği olmadığını anlatan Kayışoğlu, “Metal geri kazanım ile entegre olan tek tesis Türkiye’de. Dünyada metal geri kazanım tesisleri var. Ancak gübre ile entegre olan tek tesis bizimki” diye konuştu.

 


İLGİLİ HABERLER