Merkez Bankası Faiz Arttırdı, Dolar Çakıldı! Merkezin Hamlesi Yetecek Mi?

34 0

Merkez Bankası Faiz Arttırdı, Dolar Çakıldı! Merkezin Hamlesi Yetecek Mi?

Merkez bankası faiz arttırımına giderek doların ve euro’nun sert yükselişini durdurdu. Merkez Bankası’nın acil toplantı kararı piyasaları sert etkiledi. Faiz arttırım kararı açıklanmadan 10 kuruş düşen dolar, kararın ardından sert düşüşünü devam ettirdi. Merkez bankasının faiz arttırma kararının ardından dolar 4.55, euro ise 5.30’lara kadar geriledi. Peki bu hamle yeterli olacak mı?

MERKEZ Bankası Para Politikası Kurulu, yakın dönem gelişmelerini değerlendirmek üzere olağanüstü toplandı. Toplantıda Merkez Bankası’nın GLP borç verme faiz oranını 300 bazpuan artışla yüzde 16.5’e yükseltmesinin ardından dolar 4.57 liraya, euro 5.35 liraya, sterlin 6.10 liraya kadar geriledi.

Düşüş Geçici Mi Olacak?

Merkez Bankası’nın attığı bu adım kur üzerindeki baskıyı kısa süreliğine ortadan kaldırsa da, önümüzdeki günlerde kurdaki gerilimin tekrar artması bekleniyor. Dünya genelinde artan dolar endeksi, Türkiye’nin içinde bulunduğu jeopolitik risk, seçim ortamı nedeni ile oluşan belirsizlik, dış borcun büyümesi gibi bir çok faktörün kur üzerindeki baskıyı sürdüreceğine işaret ediyor. Tüm bu olumsuzluklara birde FED’in faiz arttırım kararları eklenince kur üzerindeki bu düşüşün kısa süreceği konuşmaları yapılmaya başlandı.

İLGİLİ HABERLER

Neymar’a 2 Maç Ceza!

Posted by - Eki 27, 2017 0
Paris Saint-Germain’in yıldız futbolcusu Neymar, Olympique Marsilya maçında gördüğü kırmızı karttan dolayı biri ertelemeli iki maç ceza aldı. Paris Saint-Germain’in…