Ortadoğu’da 10 Yıl Sonra Bir İlke İmza!

367 0

Filistin’de Hamas ile El Fetih uzlaştı. Gazze’nin kontrolü 1 Aralık itibariyle Birlik Hükümeti’nde olacak. Filistin’de Hamas ile El Fetih, Gazze’nin kontrolüne dair anlaşmazlıklarını sonlandırmak için yürüttükleri görüşmelerde sonuca ulaştı. Hamas ve El Fetih, Mısır hükümetinin baskısıyla barış görüşmelerine başlama kararı almıştı. Resmen anlaşıldığı takdirde Filistin bölgeleri birlik hükümetince yönetilecek ve erken seçimler yapılacak.

Mısır’ın arabulucuğunda gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda, Hamas ve El Fetih, Gazze’nin idaresini en geç 1 Aralık’a kadar Birlik Hükümeti’ne devretme konusunda uzlaştı. Gazze-Mısır sınırındaki Refah Kapısı’nın kontrolü de Birlik Hükümeti’ne verilecek.

10 YILDIR SÜREN ANLAŞMAZLIK

Filistinli iki örgütün arası yıllar önce açılmış ve 2006’daki parlamento seçimlerinden bir sene sonra Gazze Şeridi’nin kontrolünü devralan Hamas, İsrail ile silahlı mücadeleyi sürdürme kararı almıştı. El Fetih lideri Mahmud Abbas ise Ortadoğu anlaşmazlığına görüşmeler yoluyla çözüm aranmasından yanaydı.

Kahire görüşmelerinde ortak yol bulunmasını zorlaştıran konular arasında Hamas’ın silahlı kolunun geleceği de bulunuyor. 25 bin savaşçısı olan Hamas bu konuda uzlaşmaya hazır olduğunu duyurmuştu. Hamas yönetimi eylül ayında El Fetih lideri Abbas’a “Gazze’ye gelerek derhal görevi devralması” için çağrıda bulunmuş ancak daha önceki uzlaşma arayışlarının sonuç vermemiş olması nedeniyle Abbas bu çağrıyı kuşkuyla karşılamıştı. Gazze Şeridi’nde yaklaşık iki milyon Filistinli yaşıyor.


İLGİLİ HABERLER

Bağışıklığı Güçlendirecek Besinler

Posted by - Oca 11, 2018 0
Bağışıklığı Güçlendirecek Besinler Nelerdir? Bağışıklığı Güçlendirecek Besinler Nelerdir? Çevremizdeki dünya ile etkileşimimiz sırasında bulaşıcı hastalıklardan, bakterilerden, virüslerden korunma yeteneğimiz büyük…