Oruç Sinir Sistemini ve Miğdeyi Koruyor

58 0

Oruç Sinir Sistemini ve Miğdeyi Koruyor

Oruç bedeninin dinlemesini ve aynı zamanda yaşlılık genlerinin inaktive olmasıyla vücudun gençleşmesini sağlıyor. Ramazan ayında oruç tut sıhhat bul sözü çokça kullanılmaktadır. Hatta cami mahyalarında bu sözlere de yer verilmektedir. Oruç Sinir Sistemini ve Miğdeyi Koruyor.

Karaciğer Yağlanması Azalıyor

Mide kasları aşırı derecede çalıştığı zaman aşırı yoruluyor, oruçlu olduğumuz zaman mide kaslarını, midenin yapılarını istirahate sevk etmiş oluyoruz. Mide kendini onarma imkanı buluyor.” diye konuştu.

Prof. Dr. Cantürk, orucun kalp, damar ve dolaşım sistemine de aynı imkanı sağladığına işaret ederek, şu bilgileri verdi:

“Oruç, sinir sistemini de koruyor. Mide normalde haftanın 7 günü 24 saat çalışan bir organ ama oruç tuttuğumuz zaman mideyi dinlendiriyoruz. Bu dinlenme sırasında kalpten mideye giden kan akımı da azalıyor. Dolayısıyla kalbin de üzerindeki bir yük azaltılmış oluyor, kalbin de dinlenmesine fırsat veriyoruz. Oruç, karaciğer ve böbrekler için de faydalı. Günün sonunda hepimiz biraz yorgun oluyoruz çünkü kan şekeri düşmüş oluyor ama bu kan şekerinin düşmesi karaciğer hücrelerinin de kendini yenilemesine fırsat veriyor. Karaciğerin yağlanması oruç tutan kişilerde azalıyor. Karaciğer yağ tutma oranı azalıyor ve yağ vücuttan hızla atılıyor. Orucun insan sağlığına olan etkilerine böbreklere olan etkisini de söyleyebilirim. Böbreklerimiz atıkların vücuttan atılmasına imkan sağlayıcı özelliğe sahip. Oruç böbreklerin de dinlenmesine yol açıyor.”

(Anadolu Ajansı)

İLGİLİ HABERLER

Pendik’te rehine krizi

Posted by - Eyl 10, 2018 0
Pendik’teki Melek Aknil Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde yaşanan rehine krizinde, silahlı şahsı ikna etmek için müzakerelerin devam ettiği belirtildi. Özel…