Pentagon’dan son dakika Türkiye açıklaması

502 0

Pentagon, Türkiye’nin F-35 programından çıkarıldığını açıkladı. Pentagon Satın Alma ve İdame İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord, F-35 programı için eğitim gören Türk personellerin 31 Temmuz’a kadar ülkeden ayrılacağını duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin S-400 alımına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Bakanlık, “Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya alma sürecini başlatıyoruz” açıklamasında bulundu.

Pentagon açıklamasında, “Türkiye bu kararından dolayı iş imkanlarını ve ekonomik fırsatları kaybedecek. F-35 programıyla bağlantılı 9 milyar dolarlık bir kayıp olacak. Kaçınmak için çok çaba sarf ettiğimiz bir konuydu. İşlerin bu noktaya gelmesinden üzüntü duyuyoruz. Ama Türkiye’yi F-35 programından çıkarma kararımız sürpriz değil” ifadelerine yer verildi.

Pentagon yetkilileri, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması nedeniyle tedarik zincirinde yapılacak değişikliklerin yaklaşık 500-600 milyon dolara mal olacağını belirtti.

“Türkiye yakın bir NATO müttefiki olmaya devam ediyor ve askeri ilişkimiz güçlü. Türkiye ile ilişkimiz çok katmanlı ve F-35 ortaklığının ötesine uzanıyor” denilen açıklamada, “Şu an Türkiye’nin programdan çıkarılması ile oluşan parça açığını doldurmaya odaklanmış durumdayız” ifadeleri kullanıldı.


İLGİLİ HABERLER

Mega projede yeni aşama

Posted by - Mar 18, 2019 0
İnşası süren 1915 Çanakkale Köprüsü’nün kule keson temeli şaft montajı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek. İnşası süren 1915 Çanakkale Köprüsü’nün kule keson…

TOPlist internetin gazetesi haber toplist.biz.tr hittoplist.net arama motorlarina kayit, site ekle, link ekle, toplist site ekle http://turkcetoplist.tk Zirvehit.Com