Bursa’da “Halk Sağlığı Sokağı” etkinliği

BURSA (AA) – Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından vatandaşların sağlık okuryazarlığını arttırmak amacıyla kente “Halk Sağlığı Sokağı” etkinliği düzenledi.

Merkez Osmangazi ilçesindeki Yunuseli ve Doğanbey Mahalleleri’nde gerçekleştirilen etkinlikte, Halk Sağlığı Sokağı’nı gezen vatandaşlara toplumda giderek yaygınlaşan obezite, diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıkların yanı sıra kanser, akılcı ilaç kullanımı, ağız ve diş sağlığı, ruh sağlığı, bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele ile organ bağışının önemi hakkında bilgi verildi.

Doğanbey Mahallesi’nde kurulan Halk Sağlığı Sokağı’nı ziyaret eden İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, burada yaptığı konuşmada, etkinliğe katılan vatandaşlara sağlıklı hayat merkezleri ve verilen hizmetler hakkında bilgilendirme yapıldığını söyledi.

Etkinliklerde vatandaşlara organ bağışının öneminin anlatıldığını ve organ bağışında bulunanlara organ bağış kartı verildiğini aktaran Akan, şunları kaydetti:

“Ayrıca akılcı antibiyotik kullanımının üzerinde durularak, kişilere doktorun reçete ile vermediği sürece antibiyotik kullanmamaları hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Anne sütünün önemi hakkında bilgiler verilirken, konuyla ilgili çeşitli broşürler dağıtıldı. Kanser standımızda erken teşhise vurgu yapılarak, vatandaşlarımız kanser taramaları için KETEM birimlerine davet edildi. Mobil ağız ve diş sağlığı aracımızla diş hekimimiz tarafından ağız ve diş sağlığı taraması yapılarak, çocuklara diş fırçası ile diş macunu hediye edildi. Boy ve kilo, tansiyon ile şeker ölçümleri yapılarak obezite, diyabet ve sigara bırakma poliklinikleri hakkında bilgilendirme yapıldı.”

Akan, bu tarz etkinliklerle vatandaşları sağlık konusunda bilinçlendirmeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz