Levent Vadisi Seyir Terası MALATYA

1602 0

Malatya Levent Vadisi tarihi çok eskilere dayanıyor . Yerden 240 metre yükseklikte cam zeminin üzerinden seyir terasından vadiyi izleyebilirsiniz… Değişik hisler uyandiracagindan supheniz olmasin.Vadide bulunan ve içinde insan yaşam izleri bulunan mağaralar başlı başına Jeoturustik değer taşımaktadır. Bu mağaların sayısı yüzlerle ifade edilmekle beraber önemli mağaralar 30 civarındadır. Bu mağaralarının önemli olanları daha çok Yalınkaya Köyü, Kozalak Köyü, Şekilce Mahallesi, Kolköy ve Küçükkerne Köyü civarında bulunmaktadır. Jeolojik ve arkeolojik özellikleri ile bir dünya mirası olabilecek potansiyele sahip olan Levent Vadisi, Türkiye’nin en önemli jeopark olabilecek adaylarının başında gelmektedir. Seyir Terasının güvenliğini Akçadağ Belediyesine bağlı korucular yapıyor. Ziyarete gelen misafirlere güler yüzleri ile eşlik ediyorlar. Seyir Terası eşsiz manzarası, tertemiz havası ile sizleri bekliyor.
Seyir Terası binasının içine girdiğinizde adeta havada yürüdüğünüzü düşünüyorsunuz. Seyir Terası binasını. Bina öyle bir düzende yapılmışki özelliklede seyir terasinda ki cam bölme inanilmaz etkileyici büyük bir bölümü uçurumun eteklerinde ve zemini 5 ton ağırlık kaldırabilecek camlarla kaplı. Camların üzerine basmak ilk başta ürkütücü gibi görünsede alıştıktan sonra harika bir duygu. Havada yürüdüğünü düşünmek gibi eşsiz bir olay…Kesinlikle Malatya’da görmeniz gereken yerlerin başında gelmelidir…
Guzel manzarasi güzel havası olan gidip görülmesi gereken harika bir diyarımız.. Memleketimiz..

gezip görelim internetin gazetesi


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Leave a comment