Davutoğlu’nun o sözleri için iki parti harekete geçti

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan insan yüzüne çıkamaz” demesiyle ilgili Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

Davutoğlu’nun başbakanı olduğu Ak Parti hükümeti, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde tek başına iktidar olamamış, koalisyon kurulamayınca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 1 Kasım 2015’te yapılmak üzere ‘tekrar seçim’ kararı alınmıştı. Ak Parti tekrar çoğunluğu sağlayarak iktidar olmuştu.

İki seçim arasında İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ilde bombalı ve silahlı saldırılar sonucu 242’si sivil, 197’si güvenlik görevlisi, toplam 439 kişi hayatını kaybetmişti. 

Ağbaba, Davutoğlu’unun geçen cumartesi günü söylediği şu sözlerle ilgili Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi: “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan insan yüzüne çıkamaz. Bizi bugün eleştirenler insan yüzüne çıkamazlar, açık söylüyorum. Neden mi? İlerde Türkiye’nin tarihi yazılırsa, en önemli dönemlerden biri 7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır.”

Ağbaba, Davutoğlu’nun açıklamasına dair şunları söyledi: “Davutoğlu’nun sözlerinin öznesi, AKP içindeki kimi yetkili makamlardır. Ve apaçık, 7 Haziran sonrası yaşanan terör olaylarında paylarının sorumluluklarının olduğunu, bunlar açıklanırsa insan içine çıkamayacaklarını kastetmektedir. Yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği, yüzlercesinin yaralandığı, sakat kaldığı bu olaylarda, sorumluluğu ya da ihmali olanların cezası tabii ki insan içine çıkamamakla sınırlı kalmamalıdır. Kaldı ki Davutoğlu’nun sözleri ihmalden çok daha fazlasını akla getirmekte, kimi yetkililerin terör olaylarında bizzat sorumluluğu olma ihtimalini de düşündürmektedir.”

7 Haziran-1 Kasım döneminin Ak Parti’nin en karanlık dönemi olduğunu vurgulayan Ağbaba şu ifadeleri kullandı: “Bu konuda acilen Davutoğlu’nun da bildiklerini açıklamasını bekliyoruz. Bu ülkeye başbakanlık etmiş bir insanın, hâlâ 82 milyon insana karşı sorumluluğu var, bunu unutmamasını gereğini yapmasını bekliyoruz.”

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz