MAK Danışmanlık: “Seçmenin yüzde 17’si tercih değiştiriyor”

626 0

Kamuoyu araştırma şirketi MAK Danışmanlık’ın yönetim kurulu başkanı Mehmet Ali Kulat, 31 Mart’ta İstanbul’da oy kullananların yüzde 16-17’sinin parti tercihini değiştireceğini, çoğunun Ak Parti seçmeni olduğunu söyledi.


Anket 31 Mart seçimlerinden sonra, Yüksek Seçim Kurulu’nun seçimin yenilenmesi kararından önce yapılmış.

TV5’te konuşan Kulat, ankette İstanbul’da Ak Parti’ye MHP’den ciddi katkı gelmediğinin görüldüğünü aktarırken, ‘Cumhur ittifakı’na oy verenlerin sadece yüzde 3’ü MHP’li” dedi.

MAK’ın “Seçimde bir hile yapıldığını düşünüyor musunuz?”sorusuna deneklerin yüzde 56’sı “Hayır”, yüzde 36’sı ise “Evet”yanıtını vermiş.

Kulat ayrıca şunları anlattı: “Seçimin tekrarlanması durumunda politik tercihiniz değişir mi?’ sorusuna deneklerin yüzde 79’u‘Değişmez’ cevabı verdi. Yüzde 8’i ‘Kararsız‘ olduğunu, yüzde 13’ü ise ‘Evet, değişir’ cevabı verdi. Kararsızları dağıttığınızda, yüzde 16-17’lik bir seçmen, ‘Evet, kararım değişir‘ diyor ve bu seçmen, ağırlıklı olarak cumhur ittifakına oy verdiğini söyleyen seçmen. Bu fotoğraf doğru çıkarsa, Ekrem İmamoğlu’na oy verme oranının artacağı görülüyor.”Harun Gencel

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.