Tarih Kitabındaki Kürt Propagandasına Tepki

281 0

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreteri İsmet BÜYÜKATAMAN, MEB’in 9. Sınıf tarih kitabındaki bazı ifadelere yönelik Bakan Ziya SELÇUK’a mektup yazdı.

Kitapta birden çok hata olduğunu dile getiren BÜYÜKATAMAN;

‘’Türklerin İslamiyet’i Kabulü ‘’başlığı altında Kürtlerin Araplardan sonra İslamiyet’i kabul eden ender topluluklardan olduğunun altının çizilmesinin suistimale açık bir bilgi olduğunu, Türklerin İslamiyeti kabulünün tarihi kayıtlarla anlatılmasını bekledikleri bölümde bir propaganda oluşturmak üzere hareket edildiğini belirtti.

Ayrıca El-Cezire ifadesinin Güney Doğu Anadolu Bölgesi şeklinde bir coğrafya olarak ifade edilmesi ve belirtilen coğrafi bölgenin eski Kürt yurtlarından olduğu ifadesinin; bölge sahibinin Kürtler olduğu yönündeki algıyı pekiştirme yönünde art niyetli bir amaç taşıdığını belirtti.

Mektupta ,

Bilimsel altyapısı olmayan, öğrenciye katkı sağlamayacak bu bilgilerin; eğitim-öğretimle ve öğrencinin sahip olması beklenen kazanımlarla uzaktan yakından alakası olmadığını belirten BÜYÜKATAMAN. Milli Eğitimin ders kitabına böyle bilgilerin art niyetli olarak ve titizlikle yerleştirildiğini düşündüğünü belirtmiştir.

BÜYÜKATAMAN,  milli birlik ve beraberliği zedeleyici bu ifadelerin kitapta yer almasını art niyetsiz olarak düşündüğünde  ihmal olarak gördüğünü belirtip bu ihmalde payı olanlar ve kitap ile ilgili gereğinin yerine getirileceği hususunda şüphesi olmadığını dile getirerek mektubunu sonlandırmıştır.


Harun Gencel

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.