Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Yolcusu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün ABD’ye gidecek. Ziyaretin sebebi olan konular ise oldukça dikkat çekici. Türkiye Cumhuriyeti’nin yürüttüğü Barış Pınarı Harekâtı’na dair imzalanan anlaşmanın en küçük ayrıntısına kadar konuşulacağı “Beyaz Saray” zirvesinde Türkiye’yi ilgilendiren birçok konu yer alacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce 13 Kasım’da ABD Başkanı Donald Trump’ı ziyaret edeceğini açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan birçok önemli konuşmayı konuşmak için ABD’ye gidiyor. İki lider önce baş başa görüşecek. Ardından Türkiye ve ABD heyetleri de toplantıya katılacak. Bu yapılacak toplantı Türkiye ABD ilişkileri açısından oldukça büyük önem arz ediyor.

Barış Pınar Harekâtı

Her iki liderin de en önemli başlığı olan Barış Pınarı Harekâtı bütün ayrıntılarıyla konuşulacak. Teröristlerin 120 saat sözünü tutmadıklarını ve bu durumun mutabakata aykırı olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD başkanına yüz yüzeyken tekrar gündeme getirmesi bekleniyor.

Güvenli Bölge

Teröristlerden temizlenen yerlerde güvenli bölge hususunda yapılacak olan hizmetler görüşmede değerlendirilecek.

YPG Terörist Başının İstenmesi

Erdoğan’ın gündeme getirmesi beklenen bir diğer konu da Mazlum Kobani kod adlı YPG elebaşının iadesi olacak. Bu teröristin ABD’ye çağrılmamasını yahut ABD’ye gelmesi durumunda Türkiye Cumhuriyeti’ne iade edilmesini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması bekleniyor.

Erhan Yakut

Erhan Yakut 1989 Eskişehir Doğum olan yazarımız , uluslararası ilişkiler bölümü mezunu olup sitemizde haftanın 4 günü haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz