Habur Sınır Kapısı Tek Taraflı Kapatıldı!

465 0

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi,  Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkenin meşru görmediği bağımsızlık referandumunda oy verme işlemine başladı. Türkiye’den son dakika haberi geldi. Oy verme işleminin başlamasının ardından Habur Sınır Kapısı tek taraflı olarak kapatıldı. Sadece Türkiye’den Kuzey Irak’a geçişe izin veriliyor. Kuzey Irak tarafından Türkiye’ye geçiş yok!

İki gün önce gerçekleşen Bakanlar Kurulu’nda, Kuzey Irak’ın tüm ihtiyaçlarının yüzde 70’ini Türkiye’den sağladığına dikkat çekildi. Bu nedenle, Türkiye’nin dış ticaretine olumsuz yansıması olsa da Habur Sınır Kapısı’nın kapatılması ve ihracatın durdurulması benimsendi. Aynı şekilde IKYB’den petrol alımı da durdurulacak.

Mesud Barzani dünyadan gelen uyarılara rağmen Kuzey Irak’taki bağımsızlık referandumunun bugün yapılacağını açıklarken, “Umarım Türkiye sınırı kapatmaz” demişti. Türkiye Habur’da bir haftadır seviyesi giderek artırılan bir askeri tatbikat yapıyor.

 

 

 


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Leave a comment