TRUMP, İran Anlaşmasını Fesh Etti! İran’dan Sert Sözler!

TRUMP, İran Anlaşmasını Fesh Etti! İran’dan Sert Sözler!

Amerika Birleşik Devletleri başkanı TRUMP, İran ile imzalamış oldukları anlaşmayı tek taraflı olarak fesh ettiklerini açıkladı. Peki şimdi ne olacak? İran’dan gelen ilk tepkiler ne?

Trump Neden Anlaşmayı İptal Etti

Trump açıklamasında, “İranla yapılan nükleer anlaşmadan çekiliyorum. İran terör örgütlerine destek vermektedir Nükleer anlaşma İran’ın bölgedeki amaçlarını engellemedi. Eğer anlaşmaya izin verirsem ortadoğuda silahlanma yaşanacak.

Ambargo Olacak Mı?

ABD ‘nin anlaşmanın bir parçası olarak feragat ettiği bütün yaptırımları eski haline getirmeye ve ek ekonomik cezalar koymaya hazırlandığı belirtildi. Reuters’ta yer alan habere göre; Trump, İran’a bütün yaptırımları eski haline getirecek, ek ekonomik cezalar koyacak.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Sert Konuştu!

ABD’nin asla sözünü tutmadığını gördük. Anlaşmada gerçekleştirine bütün maddeleri uluslararsı kurumlar ile birlikte uymuştur. Hiçbir hatamız olmadı. Hiçbir yanlışımız olmadı. Bu anlaşmayı gerçekleştirmeye niyetli olmadıklarını açıklamalarında gördük. Diğer ticari anlaşmalardan da bu şekilde çekildiler.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz