TSK Askerlik Süresi Uzadı Haberlerinin Yalan Olduğunu Açıkladı!

TSK Askerlik Süresi Uzadı Haberlerinin Yalan Olduğunu Açıkladı!

TSK askerlik süresinin uzadığı haberinin yalan olduğunu açıkladı. Genelkurmay’dan yapılan açıklamada ”Uzun dönem silah altı askerlerin, askerlik süreleri ise 12 ay, 4 dönem iken 18 ay, 6 dönem süresine çıkarılmış olup ikinci bir emre kadar değiştirilemeyecektir” ifadesinin yer aldığı açıklamanın sahte olduğu bildirildi.

TSK’nın açıklaması aynen şöyle: “Askerlik süresinin uzatıldığına dair yapılan haberler tamamen asılsızdır. Böyle bir haber doğru değildir.”

İşte yalan yapılan haber:

‘Milli Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı olağanüstü hal teskere planlama toplantısı sonucu nihai kararı hafta başı resmi gazete yayını ile duyurulacaktır. Hali hazırda silah altında bulunan ER/ERBAŞ zorunlu askerlik süreleri yenilenmiş olup, bu kararın tüm silahlı kuvvetler ile milletimize hayırlı olmasını temenni ederiz. Kısa dönem askerlik görevlerinde herhangi bir değişikliğin olmadığını öncelikle bildirmeliyiz. Uzun dönem silah altı askerlerin , askerlik süreleri ise 12 ay, 4 dönem iken 18 ay, 6 dönem süresine çıkarılmış olup ikinci bir emre kadar değiştirilemeyecektir. (Ek izin süreleri tanınacaktır.)

Askerlik Süresi Ne Kadar?

2018 Yılı itibari ile uzun dönem askerlik süresi 12 ay olarak belirlenmiştir. Ancak Bakanlar Kurulu kararı ile savaş gibi durumlarda bu sürenin 18 aya kadar uzatılabileceğini unutmamak gerekir.

Fakülte mezunları askerlik vazifelerini Yedek Subay olarak değil de er yada erbaş olarak yapmak istemeleri halinde kısa dönem askerlik olarak ifade edilen 6 ay süreli askerlikle mükelleftir.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz