Son halife Abdülmecit Efendi’nin Muhteşem tablosu

426 0

 Son zamanlarda sosyal medyada çok yayılan bir videoda tesettürlü bir kadının Osmanlı padişahları hakkındaki söyleşisinin ardından merak konusu olan Son halife Abdülmecit Efendi’nin “Avluda Kadınlar” Adlı Tablosu İnternet merak konusu oldu.

Tablo 2013 Yılında Alif Art Antikacılık tarafından Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleştirilen müzayedede, 1 milyon 200 bin lira muhammen bedelle satışa sunuldu.

Açık artırmada tablo 1 milyon 600 bin liraya alıcı buldu. Müzayedenin en yüksek bedelli satışı bu olurken, tabloyu alan kişinin ismi açıklanmadı.

Abdülmecid Efendi’nin 31 yaşında yaptığı “Avluda Kadınlar’ tablosu, Nu bir çalışma Bugüne kadar sadece 1990 ve 1994 yıllarında “sanat çevresi” dergisinin kapağında yayımlanan, “Avluda Kadınlar” isimli yağlı boya tablo birçok makaleye, söyleşiye ve tartışmaya konu olmuştu. Ancak nerede olduğu bilinmiyordu.


İLGİLİ HABERLER

Neşet Ertaş anıldı

Posted by - Eyl 26, 2018 0
Halk ozanı Neşet Ertaş’ın ölümünün 6. yılı dolayısıyla Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde Başak İkiz’in (solda) yönetiminde gerçekleşen programda…

Tarihe Geçmiş Türkler

Posted by - Mar 15, 2018 0
Metehan (MÖ 234-MÖ 174) Asya Hun İmparatorluğu’nun kurucusu olan Teoman, oğlu Metehan’ın kendisi yerine Metehan’ın üvey kardeşini tahta çıkarmak istedi.…

Leave a comment