Son Yılların Gözde Mesleği Ergoterapi!

214 0

Son Yılların Gözde Mesleği Ergoterapi!

Son yılların gözde olan mesleği ergoterapi bölümü hakkında merak edilenleri açıklıyoruz. Mesleğin tanıtımını üstlenen gönüllülerden oluşan ergoterapim.com ile röportaj gerçekleştirdik. Ergoterapi mesleğini, ergoterapiden kimlerin yararlanabileceğini ve geleceğine dair bir çok sorunun yanıtı haberimizin devamında.

Ergoterapi Nedir?

Ergoterapi denilince insanların kafasında soru işaretleri oluşmaktadır. Bu soru işaretlerini ergoterapinin tanımı ile gidereceğiz. Diğer kaynaklarda bulunan tanımlara ek olarak öncelikle kendi tanımımız ile başlamak istiyoruz.

Ergoterapi; günlük yaşamda bağımsız olmak isteyen yada daha iyi bir şekilde aktivitelerini yapmak isteyen herkes ile ilgilenir. Engelli bir bireyin bağımsız bir yere gidebilmesi, yemek yerken zorlanan bireyin daha rahat yemek yiyebilmesi, alzheimer hastası olan bireyin hastalığının ilerlememesi için aktivite seçilmesi, duyu bütünlemeye ihtiyacı olan bir çocuğun duyu bütünleme terapisi alması gibi, ergoterapistler geniş bir yelpazede çalışır. Hem hastalarla hem sağlıklılarla, hem çocuklarla hem yaşlılarla çalışır. Fakat çalışmalarında kişiye en uygun aktiviteyi seçer. Yaşa, cinsiyete, ilgi alanına göre aktivite seçimini yapar.

Ergoterapi’den Kimler Yararlanabilir?

Ergoterapi mesleğinden kimlerin yararlanabileceği de en çok soruların başında gelmektedir. İşte ergoterapiden kimlerin yararlanabileceğinin yanıtı.

Ergoterapiden birçok kişi yararlanabilir.

1) Büyüme ve davranış bozukluklar  olan çocuklar

2) Merkezi sinir sistemi hastalığı   olan kişiler

3) Psikiyatri hastaları

4)  Genetik hastalıklar

5) Hareket­ Denge ve kordinasyon bozukluklar  bozuklukları, motor fonksiyon bozuklukları olan kişiler

6) Dejeneratif veya duruş­ hareket bozukluklarının yol açtığı iskelet yapısındaki hasarlar

7) Romatizmal hastalıkları olan kişiler

8) Doğuştan zihinsel-fiziksel engelliler

9) Parkinson, Alzheimer, Demanslı olan kişiler

10) Ortopedik hastalıkları olan kişiler

11) Selebral Palsi

Ergoterapi Mesleğinin Geleceği Nasıl?

Yurt dışında ergoterapi mesleği oldukça gelişmiştir. Ergoterapi mesleğinin ülkemizde de en çok araştırılan mesleklerin başında gelmektedir ve gelişimi artmıştır.

Günümüzde ergoterapistler KPSS ile devlet kurumlarına atanabiliyor ve özel kurumlarda iş bulabiliyor. Gereken çabalar ve mesleğin düzgün uygulanması ile ergoterapi mesleği bireylerin yaşamına umut getirecek bir meslektir.

Ergoterapi bölümünü tercih etmek isteyen adayların gerçekten ergoterapiyi sevdikleri için okumaları gerekiyor. Çünkü ergoterapistler kişilerin eline bir sihirli değnek verip onları günlük yaşama bağlıyor.

Ergoterapim.com Kimdir?

Ergoterapim.com ergoterapistlerin, ergoterapi akademisyenlerinin, ergoterapi öğrencilerininergoterapiyi merak eden ve tercih edecek adayların ve engelli bireyleri dijital platform üzerinde bir araya getirmeyi amaçlayan kuruluştur.

Kısa Süreli Hedefleri Neler?

Yaşadığımız şu zamanlar ve geleceğimiz de dijital platformların önemi artarak devam edecektir. Ergoterapiyi kitlelere ulaştırma konusunda yaptığımız çalışmalarımızı arttırarak Türkiye’nin dört bir yanına ulaşmayı hedefliyoruz.

Ergoterapi bir lüks değil ihtiyaçtır.


İLGİLİ HABERLER