Bu Sezon UEFA Sıralamamız Tehlikede

320 0

Futbol kulüplerinin Avrupa kupalarına katılım sağlaması veya hangi turdan katılabileceğini belirleyen etken ülke puanıdır. Türk kulüpleri bu puan klasmanında zor bir dönemle karşı karşıya. Ülkemizi Şampiyonlar Ligi’nde Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi’de ise Beşiktaş, Başakşehir ve Trabzonspor temsil etmekte. Kulüpler bazındaki en büyük organizasyon olan Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılım şartları nelerdir ? Güncel kulüpler sıralaması nedir ? Bu sıralamada Türkiye kaç puana sahip ?

 

Ülke puanını etkileyen faktör, kulüplerin Avrupa kupalarında aldığı sonuçlardır. Eğer takımlar başarılı sonuçlar almışsa, ülke puanı da artış gösterir. Bu durumda da o ülke gelecek sezon daha fazla takımla Avrupa’da boy gösterir veya mevcut takımların gruplara kalma şansı daha fazla olur. 

 

Türkiye, uzun yıllardır 10. sıradaki yerini koruyordu. Bu sıralama ayrıca Şampiyonlar Ligi’ne direkt olarak takım göndermek için sınırdaki sıralama olarak kabul ediliyor.  Avrupa’da oynanan ilk maçların ardından Türkiye 11. Sıraya gerilemiş durumda. Eğer Türkiye bu sezonki sıralamada ilk 10’un dışında kalırsa önümüzdeki 2 yıl boyunca Süper Lig şampiyonunun bile ön eleme oynaması gerekiyor.

 

UEFA ülke puanı sıralamasında en önemli rakiplerimiz Hollanda ve Ukrayna. Eğer temsilcilerimiz bundan sonraki maçlarında iyi sonuçlar alamazsa bu ülkeler ile aramızdaki puan farkı önemli ölçüde açılacak. 


Harun Gencel

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.