Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısından Tehdit!

197 0

Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısından Türkiye’ye Tehdit!

Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad’dan Türkiye’ye tehdit. Mikdad olası sınır ötesi operasyonda Türk uçaklarını düşürmeye hazırız tehdidinde bulundu. Suriye Dışişlerinden gelen açıklamaya cevap gelecek mi? Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısından Tehdit!

Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikdad “Türkiye’den Afrin’e yönelik herhangi bir askeri operasyon bir saldırı eylemi olarak değerlendirilecek” dedi. Devlet televizyonunun aktardığına göre Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikdad ayrıca “Eğer Türk savaş uçakları bir saldırıya girişirse Suriye hava savunması herhangi bir Türk uçağı hedefini yok etmeye hazır”dedi.

Türkiye’nin Afrine düzenleyeceği olası bir operasyonu, tehdit ve saldırı olarak göreceklerini açıklayan Mikdad tehditleri Suriye Devlet Televizyonundan savurdu. Mikdad “Türkiye’den Afrin’e yönelik herhangi bir askeri operasyon bir saldırı eylemi olarak değerlendirilecek” dedi.

Peki Afrin Operasyonu Ertelenecek Mi?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, katıldığı canlı yayında ABD ile yaşanan son kriz ve Amerikalı yetkililerle yaptığı görüşmeler hakkında konuştu. Reuters’a göre, Çavuşoğlu, “Açıklamalar üzerine Türkiye’nin Afrin Menbiç operasyonu ertelenir mi?” sorusuna “Hayır” yanıtını verdi.

Amerika Verdiği Sözü Tutmuyor!

Amerika Birleşik Devletleri bize Mümbiç’te verdiği sözü tutmadı. YPG, Membiç’ten çekilmedi. Bizim adım görmemiz gerekiyor. Öyle ya da böyle demeleri, bizi tatmin etmez. ABD’nin artık somut adım atmasını bekliyoruz.

Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti, “YPG’deki silahları toplama sözü vermişlerdi. Hamburg’da olsun, diğer görüşmelerde olsun, Beyaz Saray’da olsun, telefon görüşmelerinde olsun, kendileri söylediler. ‘Verdiğimiz silahların seri numaralarını alıyoruz ve Rakka operasyonunda olsun toplayacağız’ dediler. Bunun mümkün olmadığını defalarca anlattık ve bugün de görüyoruz.”

Amerika’dan Türkiye’ye Borçluyuz Açıklaması!

ABD, Suriye’de sınır gücü kurulmayacak” açıklaması yaptı. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da “ABD’nin Türkiye’ye bir açıklama borcu var. Suriye’de sınır gücü kurma niyetimiz yok” dedi. Bu açıklamalara Türkiye’den yanıtlar geldi.

İlk açıklama Başbakan Binali Yıldırım‘dan geldi. Kafa karışıklılığının ortadan kalkması gerektiğini belirten Yıldırım, hudutlarımızda terör ordusu kurulmasına izin vermeyiz dedi. “İşte Binali Yıldırım’ın açıklamaları: “Amerika bölgenin geleceği konusundaki kafa karışıklığını ortadan kaldırmalı ve tavrını barıştan yana, Türkiye ile hukukunu düzeltmekten yana değiştirmelidir. Birbirini tekzip eden açıklamalar geliyor. Bir gün sınır güvenlik ordusu kurulacak deniyor, daha sona ‘biz öyle demedik’ diyor. Hudutlarımızda terör ordusu kurulmasına izin vermeyiz”

Adalet Bakanı Gül “Silahlar İade Edilmeli!”

Gül, “Türkiye sınır güvenliğini sağlamada muktedir ülkedir. Böyle bir açıklamanın yapılması önemli bir beyan. ABD’nin göndermiş olduğu silahların tekrar iade edilmesi lazım. dedi.”


İLGİLİ HABERLER