Sürücüsüz Otomobiller Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

185 0

Sürücüsüz Otomobiller Türkiye’ye Ne Zaman Gelcek?

En önemli iş kollarından birisi de hiç kuşkusuz otomobil sektörü, Global piyasanın dinamosu konumundaki bu sektör günümüze kadar belli dönemlerde daralma yaşamış olsa da düzenli bir büyüme grafiği göstermişti. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve araç fiyatlarının düşmesi, herkese otomobil sahibi olmanın kapılarını açmıştır.

Bu nedenle öylesine büyük bir pazar rekabeti de beraberinde getirmiş durumda. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki belki de otomobil sektöründeki rekabet başka hiçbir sektörde yoktur. Böylesine bir ortamda üreticilerde kullanıcıları kendilerine çekebilmek adına ellerinden geleni yapıyorlar.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, araçlarında akıllı sistem teknolojilerini kullanan otomobil üreticileri bununla da yetinmeyip, sürücüsüz gidebilen araçlar üzerine önemli çalışmalar yürütüyorlar. Peki uzun süredir ismini duyduğumuz bu otonom araçlar ne zaman trafiğe çıkacak?

Uzun Süren Geliştirme Süreci

Sürücüsüz otomobillerin kökeni son derece eskiye dayanıyor diyebiliriz. Zira zamanında Mercedes bu konu ile ilgili önemli atılımlar yapmış fakat sonradan proje o günün teknoloji şartlarının yetersizliği nedeniyle rafa kaldırılmış.

Günümüzde sensor ve izleme teknolojilerinin yeterince gelişmesiyle birlikte otonom araç rüyası tekrardan üreticilerin düşlerini süslemeye başladı.

Otomobil üreticilerinin yanı sıra dünyanın önde gelen teknoloji ve yazılım firması olan Google’da bu alanda önemli yatırımlar yapmaya başladı.

Google Bu İşi Ciddiye Aldı

Eğer teknoloji ya da otomobil dünyasını az çok takip ediyorsanız Google’ın bu işi fazlasıyla ciddiye aldığını da zaten duymuşsunuzdur. Zira ABD merkezli şirket uzun süredir otonom araçlar üzerinde çalışmalar yapıyor.

Google ilk otonom araç prototipini 2014 yılında insanlarla test etmeye başladı. Son derece farklı bir görünüme sahip olan bu araçlardan 100 adet üretildi ve çeşitli bölgerlerde çeşitli testlerde kullanıldı.

Google’ı otonom araçlar direktörü Chris Urmson konu ile ilgili yaptığı bir röportajında şunları dile getirmişti;

Sürücüsüz araçlar gelecekte hayatımızda olacak. Bu araçların en önemli avantajı bir sürücüye sahip olmamaları. Böylece trafikte yaşanan sürücü kaynaklı tüm kazalardan da kurtulmuş oluyoruz. Ayrıca şunu da belirtmek gerekiyor. Bu prototipin yaptığı hatalar, normal bir sürücünün yaptığı hatalardan çok daha az”

Google ilk otonom aracının 2017 yılında trafiğe çıkabileceğini hatta seri üretimine başlanabileceğini vaat ediyordu fakat bu gerçekleşmedi. Öyle görünüyor ki yakın bir süre içerisinde de gerçekleşmeyecek.

Sürücüsüz Otomobiller Gerçekten Güvenli mi?

Sürücüsüz otomobillerin bu kadar gecikmesinin temel nedeni üreticilerin güvenlik konusuna fazlasıyla önem vermeleri. Çünkü sürücüsüz otomobiller satışa sunulduktan sonra yaşanacak teknik nedenli kazalar, yeni gelişmekte olan bu otomobil pazarının sonu olabilir.

Bu riski göze almak istemeyen üreticiler, otonom araçlarını trafiğe çıkarmadan önce yüzlerce teste tabi tutuyor. Özellikle araca ne kadar çok sensör yerleştirilirse, güvenliğin de o kadar çok artacağına dair bir inanç mevcut. Dolayısıyla üreticilerin testleri sürerken, geliştirme aşamaları da aynı hızla devam ediyor.

Şimdilik satışa sunulmamış olsalar da sürücüsüz otomobillerin normal bir sürücünün kullandığı araca kıyasla son derece güvenli olduğunu söylesek yanılmış olmayız.

Sürücüsüz Otomobiller Ne zaman Çıkacak? Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek? 

Otonom araçlar ne zaman trafiğe çıkacak? bu sorunun cevabı henüz netlik kazanmış değil. Fakat bu konu hakkında çalışmalar yapan bazı firmalar tarih vermekten kaçınmıyor. Mesela BMW ilk otonom aracını 2021 yılında trafiğe çıkarmayı amaçlıyor.

Bir diğer önemli otomobil geliştiricisi Volvo ise ilk otonom aracını 2020 yılında yollarda görmek istiyor.

Az önce de belirttiğimiz gibi bu konu hakkında çeşitli firmaların çeşitli tarih ön görüleri bulunmakta. Zira Google’da 2017 yılını hedefliyordu fakat bu gerçekleşmedi. Sonuç olarak bekleyip görmek en erdemli davranış olacaktır.

Fakat Türkiye’ye ne zaman geleceği daha belirlenmemiştir.

Bir de dip not olarak belirtelim. Bu araçların trafiğe çıkması için gerekli prosedürlerin tamamlanması için de önemli bir zaman dilimine ihtiyaç var. Yani sürücüsüz otomobilleri yakın zamanda trafikte görmek pek de mümkün değildir.

 


İLGİLİ HABERLER


TOPlist internetin gazetesi haber toplist.biz.tr hittoplist.net arama motorlarina kayit, site ekle, link ekle, toplist site ekle http://turkcetoplist.tk Zirvehit.Com