Apple’a beklenmedik olay

502 0

Apple’a inanılmaz ceza

Apple hiç beklemediği bir yerden ceza yedi. Apple, ABD’deki bir üniversiteye küçük bir servet ödeyecek.

Amerikalı teknoloji devi Apple hiç beklemediği bir ceza ile karşı karşıya. 2015 yılında bir mahkeme şirketin patent ihlali yaptığına karar vermiş ve Amerikalı teknoloji devinin 234 milyon dolar tazminat ödemesine karar vermişti. İşin tuhaf yanı ise patent iddiasıyla şirkete dava açanın rakip bir firma değil Wisconsin-Madison Üniversitesi olmasıydı.

Apple bu karara karşı çıktı ve üniversitenin hak iddia ettiği patentin geçersiz olduğunu savundu. Ancak şirketin bu savunması sonuç vermedi. Üstelik sürpriz bir şekilde şirkete kesilen ceza iki katına çıkarıldı. Mahkeme bugün aldığı kararla kestiği cezaya 272 milyon dolar daha ekledi.

Böylece şirketin Wisconsin-Madison Üniversitesi’ne ödemesi gereken toplam tazminat 507 milyon dolara ulaştı. Tüm bu karmaşaya neden olan ceza, kullanıcıların vereceği komutu önceden tahmin ederek işlemcinin performansını arttıran bir teknolojiye ait.


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Leave a comment