Corona virüs salgını döneminde bazı teknolojiler hayata dahil oluyor

Dünya’da Corona virüs salgını, her geçen gün etkisini daha fazla hissettiriyor. Salgının devam etmekte olan insanlar üzerinde etkilerinden biri de kenarda bekleyen ve işsizliğe yol açacağı düşünülmesi açısından tedirginlik yaratabilir. Bu düşüncelerin oluşturduğu bazı teknolojilerin kendine yer bulmasıdır. Hala işsizlik ve özgürlükler meselesi dipnot düşülerek bazı teknolojiler hayata girmeye başladı. En azından zor dönemlerde bizi kullanabilirsiniz diyorlar. Bu konuda kişisel olarak teknoloji yolunda ileri götürmeyi çağrıştırıyor.

Yapay Zeka Sokak Temizleme Hizmetleri

Sokak temizleme hizmetleri şehir yönetimi için önemlidir ama bu işi yapmak için yeterli olacak şekilde bir kapasite gerekir. Üstelik koronavirüs yayıldıkça ve vakalar artmaya devam ettikçe temizlik hizmetleri çalışanlar için giderek daha tehlikeli hale gelmekte olduğu gözlemleniliyor.

Mimar Chen Shuo tarafından kurulan Zero Carbon System adlı bir startup, 2019’da kendi kendini süren bir sokak süpürgesi geliştirdi. Bir yapay zeka işlemcisi tarafından desteklenen ve kamerayla donatılmış makine, farklı çöp türlerine göre atıkları tanıyıp ayırabiliyor.

AI And Robots Are Saving Lives Amid COVID-19Çin, sürücüsüz sokak temizleyici.

Kızılötesi Ateş Ölçümü

Zero Carbom System, Şubat ayında Firetinas adını verdikleri yapay zeka tabanlı bir kızılötesi sıcaklık test ürününü tanıttı. Ürün metro istasyonları, havaalanları ve okullar gibi kalabalık genel alanlarda yüksek ateşi olan kişileri belirleyebilir.

Firetinas aynı anda 100 kişiye kadar vücut sıcaklıklarını tespit ederken diğerlerine göre daha yüksek vücut sıcaklıklarına sahip olanları ayırt edebiliyor. Yapay zeka destekli bilgi işlem çiplerini ve yazılımlarını kullanan cihaz, hastaneler üzerinde birçok kurum tarafından benimsenmiş durumda olduğu belirtiliyor.

AI And Robots Are Saving Lives Amid COVID-19AI ve Robotlar COVID-19’un Hayatını Kurtarıyor.

Covid-19, bazı alanlarda teknolojinin faydalarını, insanların iş faaliyetinde kolaylık sağlayacak malzeme yer alıyor. Gelecekteki dalgaların erken uyarılarını hızlı ve ilgi çekici bir şekilde sağlamayı amaçlıyor.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz