Face ID İçin Uyarı Geldi!

iPhone X’la birlikte çıkarıldığı ilk günden beri tartışma konusu olan Face ID için uyarı geldi. “Ticari işlemlerinizde pin şifrenizi tercih edin.”

Çerçevesiz ekran yüzünden ön tarafta daha fazla barınamayacak olan Touch ID’nin yerine piyasaya sürülen Face ID için tartışmaların ardı arkası kesilmiyor. Apple lansmanda teknoloji için, Touch ID’den daha güvenli, daha hızlı gibi ibarelere sıkça yer verse de yapılan testler bu sonucu maalesef göstermiyor. Geçtiğimiz günlerde Vietnamlı güvenlik firması Bkav, sahte maskeyle iPhone X’un kilidini açmayı başardığını açıklamıştı.

Apple’a göre Touch ID’nin yanlışlıkla açılma ihtimali 50 bin kişide bir, Face ID’de ise bu sayı 1 milyonda bir olarak belirtiliyor. Buna karşın Bkav’a göre 200 dolara satılan bu maskelerin üretimi çok kolay ve birinin parmak izini çalmaktan da çok daha kolay!

Güvenlik şirketi Face ID’nin bu yönlerden çok fazla güvenli olmadığını açıkladı. Bu yüzden şirketin tavsiyesi özelliği Apple Pay gibi ticari alanlarda kullanmamanız. Zira görünüşe göre yüz tanıma sistemini çözmek uzmanların elinde çok kolay. Yeni yeni raflarda yerini alan amiral gemisi bu alanda kafalarda ciddi soru işaretleri bırakıyor. Apple’ın konuyla ilgili detaylı bir açıklaması yer almıyor. Amerikalı şirket eminiz ki sistemi güncellemelerle daha güvenli hale getirecektir. Ancak bu ne kadar toparlayabilir, kullanıcıları memnun bırakabilir mi bilinmiyor.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz