İnstagram Kullanan Kişileri Bekleyen Tehlike

Bilim insanlarının gençler üzerinde sosyal medya mecralarını etkilerini araştırdıkları bilimsel çalışmalarda. Çıkan sonuçların gençlerin ruh sağlığına katkısı olan programın youtube en olumsuz sosyal medya mecrasının Instagram olduğu test edildi.

Yapılan Araştırma Sonuçları şöyle

İngiltere halk sağlığı derneğinin düzenlediği ve 14 – 24 yaş arası gençlerin katıldığı anket düzenlendi sonuçları analiz edildi. 14 faktör ile imgelenen ankette ölçümlemeye konu Kaygı, depresyon, yalnızlık, kişisel imaj, taciz ve kendini ifade etme vb. faktörler dikkate alındı bin 479 kişi katılımı ile gerçekleştirildi. Sonuç olarak gençlerin psikolojik yapısına içinde en olumsuz etkiye sahip sosyal medya mecrasının Instagram olduğu ortaya çıktı. Youtube bu sonuçların neticesinde en olumlu etkiye sahip sosyal ağ olarak nitelendirildi. Gençler üzerinde kötü etkiler bırakan ikinci sosyal platform snapchat olurken onu sırasıyla twitter ve facebook takip etti.

Araştırmayı değerlendiren Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, Kriterlere baktığımızda kaygı, depresyon, yalnızlık, kendini ifade gibi kriterler gerçekte sosyal medya ağlarının kendi karakteristiğini de meydana koyuyor. Bu yönden en olumsuz tesire sahip Instagram ve Snapchat insanların şahsi olarak kendilerini meydana koyduğu, imajlarını yönettiği, şahsi içerik üretiminin yoğun olduğu, etkileşimin biraz da rekabetçi bir şekilde yapıldığı platformlar olarak görüyoruz.

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz