Mobil Uygulamaların Devri Kapanıyor Mu?

Mobil Uygulamaların Devri Kapanıyor Mu? Progressive Web Apps Nedir?

Aynı mobil uygulama gibi çalışan ancak cihazınızda yer kaplamayan, gayet akıcı olan bir yeniliğe ne dersiniz? Cihazınızda uygulamalar gibi yer kaplamayacak ve uygulama ile aynı özellikleri sunacak. İşte bu yeniliğin adı “Progressive Web Apps”.

Mobil uygulamaların yüksek boyutlarda yer kaplaması, arka planda sürekli çalışarak mobil telefonları yorması ve şarjını tüketmesi, bilgilerinizi almak gibi birçok dezavantajlı noktası bulunmaktadır. Ancak tüm bunlara “Progressive Web Apps” ile dur diyebilirsiniz.

Peki, nedir Progressive Web Apps

Android telefonunuzdan Google Chrome tarayıcısı ile Progressive Web Apps ile uyumlu bir siteye girdiğiniz an Snackbar bu siteyi telefonunun home ekranına eklemek isteyip istemediğini sormaktadır. Bu bildirimi kabul ettiğiniz anda ana ekranınıza uygulama gibi bir ikon ekleniyor. Bu ikona tıkladığınızda tarayıcıdan görünüm olarak kurtulup aynı bir mobil uygulama deneyimi sağlıyor. Hem de bunu telefonunuzda fazla yer kaplamadan ve telefonunuzun şarjını bitirmeden yapıyor.

Progressive Web Apps’in SEO’ya Etkisi Nedir?

Yeni yeni uygulanmaya başlanan bu teknoloji sayesinde tek tıkla internet sitesine girip, kullanıcılara mobil uygulama deneyimi sağlayan, kullanıcıların sitenizde geçireceği süreyi arttırmaktadır. Kullanıcılara aynı uygulama deneyimini sağlayan Progressive Web Apps kolay dolaşım imkanı sayesinde sitede kalma oranınını ve sayfa görüntülenme sayısını da arttırmaktadır. Tüm bu veriler oldukça önemlidir. Sürekli gerçekleşen ve hemen çıkma oranı düşük olan sitelerin Google gözünde değerli olduğunu unutmayın.

Mobil Uygulama Devri Kapanıyor Mu?

Mobil uygulamaların devrinin kapacağını Dijital Strateji ve Pazarlama Uzmanı Emrah Yedekci şöyle açıklamıştı: “ Özellikle e-ticarete yönelik web sitelerde mobil uygulama devri kapanacak. Mobil uygulamalar daha spesifik yöntemlere yönelecek .” Günümüzde yapılan araştırmalara göre Sayın Emrah Yedekci’nin bu konuda yaptığı tespitlerin gerçekleşeceği doğrulanmaktadır. comScore verilerine göre, ABD’de kullanıcıların %65.5’i ayda bir tane bile aplikasyon indirmiyor. Ayda bir aplikasyon indirenlerin sayısı %8.4, iki aplikasyon indirenlerin sayısı %8.9, üç indirenlerin ise %6.2. Flurry’nin 2016 mobil uygulama kullanımı raporuna göre, mobil uygulamalar her ne kadar büyümeye devam etse de, büyüme hızının yavaşladığı gözlemleniyor. 2015 yılında %58 büyüyen mobil uygulama kullanımı 2016’da sadece %11 büyüdü.

Mobil Dünya Nereye Evrilecek?

Hindistan’ın en büyük e-ticaret sitesi Flipkart, Progressive Web Apps’e geçişinin ardından dönüşüm oranlarında %70 artış elde etti.

AliExpress PWA sayesinde yeni kullanıcılardan elde edilen dönüşüm oranını %104 artırdı. Kullanıcılar iki kat daha fazla sayfa gezerken, sitede geçirilen süre %74 arttı.

Mobil dünyada hız ve kolay arayüz oldukça önemlidir. Google bunun için AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) yeniliğini sunmuştu. Kullanıcı deneyimini her şeyin önünde tutan Google hızlı açılan sayfaların değerini her geçen gün arttıracaktır. Her gün elimizde akıllı telefonumuz otobüste, minibüste veya yürürken kullanmaktayız. Kullanıcılar artık yavaş açılan sayfaları beklemek istemiyorlar. Hızlı açılan sayfalar oldukça önemlidir.

Kullanıcı alışkanlıklarını incelersek, hızlı ve kolay arayüzü olan web sitelerde sitede kalma oranı daha yüksek ve kullanıcı geri dönüş oranı oldukça fazladır. Mobil dünya, hayatımızın vazgeçilmezi olmaya devam etmektedir. Web sitelerde mobil dünyaya ayak uydurmak için tüm gelişmeleri ve yenilikleri en yakından takip edip uygulaması gerekmektedir. Tüm bu gelişmeler site sahiplerini ve kullanıcılarını mutlu edecek yeniliklerdir.

Summary
Article Name
Mobil Uygulamaların Devri Kapanıyor Mu?
Author
Publisher Name
İnternetin Gazetesi

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz