Samsung 108MP sensörünü kullanmaya hazırlanıyor!

Bu hafta içerisinde yayınlanan üçüncü One UI 2.0 betası ile beraber Samsung Kamera uygulaması 108MP desteği kazanmış oldu. Uygulama yeni çıkan güncelleme ile tam olarak 108MP veya 12.000 x 9.000 piksel çözünürlüğü destekleme özelliğine sahip.

Sensör her ne kadar 108MP olarak tanıtılmış olsa da bu sensör ile gelen cihazlar tam olarak 108MP çözünürlüğe sahip fotoğraflar çekemiyor. 108MP sensör Samsung’un ar-ge çalışmalrı sonucunda  geliştirmiş olduğu piksel birleştirme teknolojisini kullanmayı iyi biliyor. Bu teknoloji düşük ışık koşullarına bağlı olarak daha net ve aydınlık fotoğraflar çekmeyi sağlıyor. Piksel birleştirme teknolojisi sırası ile 4 ve 9 pikselin birleştirilmesi ile 27MP ve 12MP çözünürlüğe sahip fotoğraflar çekiyor. Xiaomi’nin yeni modeli olan Mi Alpha ise 4 pikselin birleştirilmesi sonrasında 27MP fotoğraflar çekimi yapıyor.

Yeni sensörün hangi modeller ile beraber kullanılacağı hakkında şu an için hiçbir ipucu bulunmuyor. Yeni S11 ailesinde kullanılması düşünülse de geçen yıllar içinde Samsung A serisinin üst modellerinde de yeni kamera teknolojilerine yer verdi.

 

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz