Türkiye’de Petrol Var Mı? İşte Tüm Ayrıntıları!

215 0

Türkiye’de Petrol Var Mı? İşte Tüm Ayrıntıları!

Ülkemizde petrol üretiminin tamamı günümüzde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleştirilmektedir. Bu bölgemiz, jeoljik olarak Arap Levhası’na dahildir. Ancak Arap yarımadası ile birebir benzemeyen bu sahalarda çok küçük boyutlarda petrol havuzcukları bulunmaktadır. Bu küçük yapılar petrol aramacılığını riskli hale getirmektedir.

Denizlerimizde özellikle Karadeniz olmak üzere hidrokarbon potansiyelinin tespiti için çalışmalar oldukça sık yapılmaktadır. Sondaj ile ispatlanıncaya kadar çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Açılan her kuyudan petrol çıkmamaktadır.

Petrol Kuyusu Neden Açılır?

Petrol Üretim Kuyusu

Bilgi eksikliğini gidermek için petrol kuyusu açılmaktadır. Bunun nedeni petrol keşfi yapıldıktan sonra petrolün yayılımını görmek ve tespiti hakkında bilgi vermek içindir.

Yeni saha bulmak için petrol kuyusu açılmaktadır.

Bulunan petrolün sınırlarını görmek için tespit kuyuları açılır. Alan ne kadar büyükse ve derinliği ne kadar çok fazlaysa çıkacak petrol hesaplanmaktadır.

Komşularda Petrol Var Bizde Neden Yok?

Çevremizdeki komşularda petrol bulunmaktadır. Ancak Türkiye’de petrol çok az bulunmaktadır. Bunun nedeni ise Türkiye coğrafyası gereği kıvrımlar ve kırılımarın olduğu bölgede bulunmaktadır. Kıvrım ve kırılımlar petrol aramayı zorlaştırmaktadır. Petrol içeren yapılar parçalanarak hacimsel olarak daha küçük hale gelmiştir. Bu küçük yapılar aramacılığı daha riskli hale getirmektedir. Küçük küçük kuyulara teker teker ulaşmak ayrı bir maliyet oluşturmaktadır.

Türkiye’de Petrol Yerin Altında ve Çıkartılamıyor Mu?

Bir çok söylentiye göre Türkiye’de yer alan petrol yerin en az 7.000 metre 7 km aşağısında yer almaktadır. Bu nedenle de ileri teknolojimiz bulunmadığı için petrol çıkartamıyoruz. İşte bu söylenti gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü 2009 Temmuz ayında Yuvaköy -1 kuyusu 7.216 metre sondaj gerçekleştirilmiştir. Bu kuyu dünyanın en derin 46. kuyusu olmuştur. Dünyada en derin kuyulardan bir tanesi de  Bu da demek oluyor ki ülkemizde yerin derinlerine inebilecek teknoloji mevcut ancak doğru yerleri bulmak önemli. Rusya’nın Norveç sınırı yakınlarındaki Kola Yarımadası’nda 24 Mayıs 1970’ten beri kazılan bu delik, Dünya üzerine yapay olarak açılmış en derin deliklerden birisidir.

Araştırmalar Yeterli Düzeyde Mi?

Yapılan araştırmalar ile önemli bir yol kat etsek bile henüz ileri düzeyde araştırmalar sürdürülmemektedir. Jeofizik çalışmalarımızın da maalesef kısıtlı olduğunu aşağıdaki grafikte görüyoruz. 783 bin km2 lik karasal alanımızın sadece 15 bin km2 lik kısmı 3 boyutlu sismik çalışmaları ile taranmış durumda.

Türkiye’de Petrol ve Doğalgaz

Petrol İstatistikleri – 2013

Petrol Üretimi 2,40 milyon ton
Petrol Tüketimi 30,1 milyon ton
Kanıtlanmış Toplam Rezerv 1027 milyon ton
Toplam Üretilebilir Rezerv 189,3 milyon ton
Kümülatif Üretim 142,7 milyon ton
Kalan Üretilebilir Rezerv 46,7 milyon ton
Açılan Kuyu Adedi 173
Arama Ruhsatı 527
Üretim Ruhsatı 117

 


İLGİLİ HABERLER


TOPlist internetin gazetesi haber toplist.biz.tr hittoplist.net arama motorlarina kayit, site ekle, link ekle, toplist site ekle http://turkcetoplist.tk Zirvehit.Com