Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilecek Noktalar!

199 0

Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilecek Noktalar! Önemli İpuçları

Üniversite tercih dönemlerinde adaylar nelere dikkat etmelidir? Üniversite tercihlerini yapacak olan öğrenciler, tercihlerini en doğru şekilde nasıl gerçekleştirir? Üniversite tercihlerinde yapılan yanlışlar öğrencilerin bir yıllarına sebep olabilmektedir. Peki üniversite tercihlerinde dikkat edilecek önemli noktalar nelerdir? İşte tüm detayları ile üniversite tercihlerinde göz önünde bulundurmanız gereken ipuçları.

Listenin Başında Hayallerinize Yer Verebilirsiniz

Üniversite tercihlerini gerçekleştirecek olan adaylar için 24 tercih hakkı sunulmaktadır. Bu 24 tercih hakkı en etkili şekilde kullanılmalıdır. Ancak adayların yine de hayallerinde olan, üniversite puanının ve sıralamasının üzerinde olan üniversite ve bölümleri yazmasını öneriyoruz. Ancak bu cömertliği abartmamak koşuluyla. İlk 2 veya 3 sıraya hayalinizdeki üniversite ve bölüme yer verebilirsiniz. Geri kalan 21 tercih hakkı için ise sıralama ve puanınıza uygun üniversite ve bölümleri yazmanız gerekmektedir.  Üniversite adayları tercih listesinin en üstünde diledikleri takdirde kendi puan ve sıralamalarının çok üstünde olan bölümlere yer verebilirler. Daha sonraki tercihlerinde ise çoğunluğu kendi başarı sırasına yakın veya denk gelen bölümleri yazmalılar. Listenin en altında ise başarı sıralamasının çok altında olan ve adayların açıkta kalma olasılığını en aza indirgeyecek olan bölümleri yazmaları önerilmekte.

İstemediğiniz Bölüme Tercih Listesinde Yer Vermeyin!

Gitmek istemediğiniz üniversite ve bölüme kesinlikle tercih listenizde yer vermeyin. İstemediğiniz bölümü kazandığınız takdirde kayıt yaptırmasanız dahi bir sonraki üniversiteye kayıt esnasında, ortaöğretim başarı puanınız sistem tarafından kesilecek ve bu da sizin rakiplerinizden geri de kalacağınız anlamına gelmektedir. Bu nedenle istemediğiniz bölümleri sırf tercih listesi dolsun ya da puan ve sıralamama bu üniversite ve bölüm geliyor diye boşta kalacak endişesi ile yer vermeyiniz. İstemediğiniz üniversiteye gidip, istemediğiniz bölümü okumaktansa bir sonraki sene çok daha hazırlıklı bir şekilde istediğiniz bölümü kazanma şansınız bulunmaktadır.

Listenin Sonlarına Doğru Puan ve Sıralamanızın Altında Olan Bölümlere Yer Verebilirsiniz

İstediğiniz, olumlu baktığınız ancak sizin puan ve sıralamanızın daha aşağısında bulunan üniversite ve bölümlere listenin sonunda yer vermeniz, üniversiteye yerleştirilme olasılığınızı arttıracaktır. Bu nedenle listenin sonlarına doğru puan ve sıralamanızın altında olan üniversitelere yer vermeniz gerekmektedir.

Tercih Kılavuzunu Doğru Okumak Gerekiyor

Tercih kılavuzunu doğru okuyup, tercihinizi nasıl doğru şekilde yapacağınızı kesinlikle öğrenmeniz gerekmektedir. Yapacağınız bir hata sonucunda tercihlerinizin geçersiz sayılacağını unutmayınız. Bu nedenle tercih kılavuzlarını dikkatlice okuyup incelemek hayati önem taşımaktadır. Tercih kılavuzlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kendi Başarı Sıralamanızı ÖSYM Verileri İle Kıyaslayın

Üniversite sınavından aldığınız puan ve elde ettiğiniz sıralamanızı geçen senelerde üniversiteye yerleşen adayların verileri ile eşleştirin. Bu kesin bir bilgi vermese de üniversitelerin genel de hangi sıralama ile öğrenci aldığı tahminini yapmanızı sağlayacaktır. Böylece tercih sıranızı verilere göre yapmanız gerekmektedir Yeni açılan bölümler için ise benzer bölümler ile karşılaştırıp yorumlamak gerekmektedir. Ancak bu bölümleri tahmin etmek her zamankinden zor olacaktır. Peki geçmiş senelerde üniversitelerin hangi puan ile öğrenci aldığını nereden öğreneceğim diyorsanız da hemen buraya tıklayınız. Tıkladığınız linkte YÖK’ün sunduğu hizmetten yararlanacak ve geçmiş senelerde üniversitelere yerleşen öğrencilerin sıralama ve puanlarına erişebileceksiniz.

Tercih Edilen Üniversite ve Bölümlerin Özel Koşulları Olabilir

Tercih etmek istediğiniz üniversite ve bölümlerin belirlemiş oldukları özel koşullar olabilmektedir. Bu özel koşulları sağlayamadığınız zaman üniversite veya bölüme yerleşemezsiniz. Bu nedenle tercih sıralamanızı oluşturmadan önce üniversitelerin özel koşullarını incelemeniz gerekmektedir.  Bu doğrultuda oluşturduğunuz tercihleriniz doğru ve yerinde olacaktır.


İLGİLİ HABERLER

‘Bilim Benim’ Projesi

Posted by - Eyl 24, 2018 0
KIRKLARELİ (AA) – Kırklareli’nde “Bilim Benim Projesi”nin açılış töreni yapıldı. Kırklareli Üniversitesi, Kırklareli Belediyesi ile Bilim ve Sanat Merkezince TÜBİTAK 4007…

YKS başvurularına son 3 gün kaldı

Posted by - Mar 4, 2019 0
Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na başvurular, 6 Mart Çarşamba günü sona erecek. İşte detaylar… Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına (ÖSYM) yapılacak…