2018 MTV 1. Dönem Ödemeleri Nereden Yapılacak?

448 0

2018 MTV 1. Dönem Ödemeleri Nereden Yapılacak?

2018 Motorlu taşıtlar vergisi birinci dönem ödemeleri ne zaman başlıyor? 2018 MTV 1. dönemin ödemeleri nereden yatırılacak? Motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri hangi tarihler arasında gerçekleştirilecek? İşte çok merak edilen soruların yanıtları haberimizin devamında. 2018 MTV 1. Dönem Ödemeleri Nereden Yapılacak?

2018 MTV 1. Dönem Ödemeleri Hani Tarihler Arasında?

Motorlu Taşıtlar Vergisi 1. dönem ödemeleri 2018 yılının ilk ayı yani Ocak ayı ile başlıyor. MTV ödemelerinizi gerçekleştirebilmek için bir ay süreniz var. MTV ödemelerinizi 30 gün içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Yani MTV ödemeleri 1-31 ocak tarihleri arasında araç sahiplerinden alınacaktır. Bu tarih aralığında yatırılmayan vergilere ceza uygulanacaktır.

2018 MTV Nasıl Ödenir?

2018 yılı birinci dönem MTV ödemeleri nereden ve nasıl ödenir sorusunun yanıtı ise ;

MTV yönünden mükellefiyet kaydının bulunduğu veya MTV’yi tahsile yetkili diğer Vergi Dairesi Müdürlüklerine başvurarak,

– Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya banka şubelerine başvurarak,

– Başkanlığımız resmi internet sayfasında (www.gib.gov.tr) yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne 02:00 – 22:00 saatleri arasında giriş yaparak kredi kartı  ve banka kartı ile,

– GİB Mobil uygulamasını (IOS ve Android) kullanarak

kolay ve güvenilir bir şekilde ödeyebilirsiniz.

2018 MTV Hesaplama Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi her araca göre farklı hesaplanmaktadır. Motorlu taşıtlar vergisinin belirlenmesinde, aracın yaşı ve motor hacmi belirli etken olmaktadır. Aracın yaşı 1-3 arasında olan ve motor hacmi en yüksek olan araçların MTV‘leri diğer araçlara göre daha yüksektir.

Örnek ile açıklamak gerekirse; Sıfır kilometre bir otomobilin motor hacminin 2.0 lt olduğunu varsayalım. Bu durumda araç sahibi 2018 yılı MTV zammı ile birlikte 4.317 tl ödeyecektir. Hemen aşağıda MTV ücret hesaplama tablosunu paylaşacağız. Bu tablo üzerinden kendi aracınızın durumuna göre ödeme yapacağınız rakamı hesaplayabilirsiniz.

MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Nedir?

Motorlu taşıtlar vergisi otomobil sahibi olan bireylerden alınır. Yılda iki kere de alınan bu vergi aracın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Yukarıda da anlattığımız üzere aracın yaşı ve motor hacmine göre ödenecek vergi tutarında değişiklik olmaktadır.

Kara taşıtlarının dışında uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtları da bu vergiye tabi olan araçlar arasında yer almaktadır. MTV, Karayolları Trafik Kanunu’na istinaden trafik şubelerine kayıtlı bulunan motorlu taşıtlar bu vergiye tabirdir. Motorlu araçların trafik sicil kaydı başladıktan sonra ödenmeye başlanan bu vergi, bu sicil kaydı silinene kadar ödenmeye devam eder.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ilk taksiti Ocak ayında, ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenir.


Erhan Yakut

Erhan Yakut

Erhan Yakut 1989 Eskişehir Doğum olan yazarımız , uluslararası ilişkiler bölümü mezunu olup sitemizde haftanın 4 günü haber yazmaktadır.