2018 Yeni Pasaport Alımı Nasıl Yapılacak?

2018 Yeni Pasaport Alımı Nasıl Yapılacak?

2018 yılında yeni pasaport alacaklar nelere dikkat etmeli? Çipli pasaport kullanımına başlandı mı? 2018’de pasaport çıkartacak olan vatandaşlardan istenilen belgeler nelerdir? İşte yeni pasaport çıkartacak vatandaşların hazırlaması gereken belgeler..

2018 Pasaport Çıkartmak İçin Yapılacak İşlemler

2018 pasaport harçları ne kadar? Pasaport harçlarına zam geldi mi?

2018 yılında pasaport çıkartacak olan vatandaşların ödeyecekleri olan harçlar da artış gerçekleşti. Her yıl düzenli olarak artan pasaport ücretlerinin 2018 yılı zam oranı belirlendi. T.C vatandaşları, 2018 yılından itibaren pasaportlarını almak için yüzde 14,47 oranı kadar daha fazla ödeme yapacaklar. Bu nedenle de yurt dışına çıkacak ya da çıkması muhtemel kimselerin bu pasaportları alırken ödeyecekleri miktar da haliyle artacak. Ödenecek olan harç miktarları ve ne kadar süre ile geçerli oldukları süre şöyle; 6 aylık; 137,50 TL, 1 senelik; 201,30 TL, 3 senelik; 465,50 TL, 4-10 senelik; 657,40 TL.

 

Pasaport Başvurusundaki Süreç Nasıl İşliyor?

İlk İşlem: Online randevu alın

Pasaport başvurusu yapacak kişilerin Emniyet Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden başvuru yapacakları il ya da ilçe emniyet müdürlüğü için randevu almaları gerekiyor. Randevu almak için hemen aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Pasaport Online Randevu İçin Tıklayın!

İkinci Aşama Evrakları Hazırlama

Standart (bordo) pasaport başvurularında randevu alınan EGM (Eminyet Genel Müdürlüğü) giderken yanınızda götürmeniz gereken evraklar: Nüfus cüzdanı aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport cüzdan bedeli ve harcın yatırıldığına dair makbuz (banka ya da vergi dairesine yatırılıyor), varsa daha önceden alınan pasaportların aslı.

Üçüncü Aşama Evrakların Teslimi

Online ortamda randevu alınan il ya da ilçe emniyet müdürlüğüne tüm evraklarla şahsen başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru sırasında daha önceden kayıtlı parmak izi örneğiniz yoksa, parmak izi taraması yapılıyor.

Pasaport Ne Zaman Tarafınıza Ulaşır?

Tüm başvuru işlemleri il ve ilçe emniyet müdürlükleri tarafından online ortamda Ankara’daki merkeze aktarılmaktadır. Genellikle 3 iş günü içerisinde hazırlanan pasaportlar PTT Kargo aracılığı ile beyan edilen adrese gönderiliyor. Pasaport başvurusu ile pasaportun teslim edildiği süre en fazla 10 gün sürüyor.

Çipli Pasaport Ne Zaman Alınacak?

Pasaportların 2017 başı itibarıyla kullanmaya hazır olacağı kaydedilmişti. Bu kapsamda 4 milyon pasaportun hazırlanarak 1 Ocak itibarıyla ilgili defter basımı yapan merkezlere yollanacağı ifade ediliyor. Türkiye yeni pasaportlar için yaklaşık 100 milyon liralık bir bütçe ayırmıştı.

Çipli Pasaport Nedir?

Çipli pasaport”, “biyometrik pasaport” ya da ”elektronik pasaport” olarak da bilinen e-Pasaportlar eski tip pasaportların kimlik sayfalarında bulunan pasaport numarası, ad, soyad, uyruk, doğum tarihi, kimlik no, düzenleyen makam, düzenlenme ve geçerlilik tarihi vb. kişisel kimlik ve pasaport bilgilerinin yanı sıra içinde fotoğraf, parmak izi, imza gibi biyometrik verilerin elektronik ortamda saklanabildiği çipli pasaportlardır.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz