2018 Yılında Türkiye’de Konut Fiyatları Artıyor Mu?

2018 Yılında Türkiye’de Konut Fiyatları Artıyor Mu?

Türkiye’de konut fiyatları artacak mı? Konut fiyatlarında düşüş olacak mı? İkinci el konut fiyatlarında değer kaybı devam edecek mi? Sıfır konutların değerinin artışı ne kadar sürecek? İşte tüm detaylar haberimizin devamında..

2018 Konut Yılı Mı Olacak?

Uzmanların öngörülerine göre 2018 yılında konut fiyatları artacak. Peki bu artış ne zaman başlayacak? Uzmanların dikkat çektiği nokta 3. havalimanı’nın piyasaya bir hareket getireceğidir. 3. havalimanı ile birlikte piyasada yeni bir hareket sağlayacak.

Havalimanı bölgesinde konut fiyatlarının 2018’in ikinci yarısında yaklaşık yüzde 30 ile 40 arasında artabileceğin öngörülmektedir. Anadolu yakasında ise özellikle Kartal- Pendik bölgesinde gelecek yıl hizmete girecek ve bölgeyi Sabiha Gökçen Havalimanı’na bağlayacak metro çalışmaları var. Bu projelerin bulundukları çevre ilçelere önemli oranda değer katacağını söyleyebiliriz. Özellikle Azeri ve Arap yatırımcılar da gelişen bölgeleri daha çok tercih ediyorlar. Bu yüzden yatırımcılar erken davrandığı takdirde 2018’de karlı bir yıl geçirebilir.

İstanbul’da Hangi İlçeler Değerlenecek?

Son bir yıllık konut satışları incelendiğinde İstanbul’da yüzde 20 ile Gaziosmanpaşa’nın konut fiyatlarının en çok arttığı ilçelerin başında gelmektedir. Genellikle yatırımın kendini amorti etme süresinin de en kısa olduğu ilçe olan Gaziosmanpaşa, yatırımcılarına ihmal etmemesi ve atlamaması gereken ilçelerin başında geliyor. Şuan Gaziosmanpaşa’da 1+1 daireler 380 bin TL’den başlıyor. Anadolu yakasında ise 1+1 dairelerin 280 bin TL’den başladığı Anadolu yakasında ise, Pendik-Kurtköy bölgesinin, hem önemli ulaşım yolları üzerinde bulunması hem de ilçede yeni konut projelerinin hayata geçiyor olması bölgenin değerini önümüzdeki yıllarda kat kat artıracak.

Dolar Kuru Emlak Fiyatlarını Etkiler Mi?

Beton ve demir gibi inşaat alanlarında kullanılan hammadde fiyatları dolara endeksli olduğu için, bu malzemelerde yaşanan artış, doğrudan konut fiyatlarına yansıyor. Dolar kurundaki artış doğal olarak hammaddeyi de etkilemektedir. Hammadde fiyatları artınca konut fiyatlarında da artış gözlemlenecektir.

Konut Alan Kişi Sayısı Arttı Mı?

Konut fiyatlarında yapılan kampanyalar önceki yıllara oranla konut alım miktarını elbette ki artırdı. Fakat bu artışın yeni kişilerden değil, zaten konut sahibi olan kişiler tarafından gerçekleştirildiği de bir gerçek. Özetle, konut alımlarının çoğu aynı kişilerce yapılıyor.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz