Araç Muayene Randevusu Nasıl ve Nereden Alınır? TÜVTÜRK Muayene Randevu

Araç Muayene Randevusu Nasıl ve Nereden Alınır? TÜVTÜRK Muayene Randevu

Araç muayene randevusu nereden alınır? Araç muayene randevu işlemleri nasıl yapılır? Araç muayene servis adresleri. TÜVTÜRK Araç muayenesi yaptıracak olan araç sahiplerinin merak ettikleri tüm soruların yanıtları haberimizin devamında.

Araç Muayene Randevu Nasıl Alınır

Araç muayene tarihiniz geldiği vakit çağrı merkezinden (0850 222 88 88) veya internet üzerinden ücretsiz olarak randevu alabilirsiniz. Muayene sırasında sizden, aracınızın plakası, ruhsat – seri numarası ve bulunduğunuz ili seçmeniz istenecektir. Bu bilgileri önceden hazırlamanız randevu sırasında işlemlerinizi daha kolay ve hızlı gerçekleştirmenize yarayacaktır. Randevu işleminizi tamamladıktan sonra araç belgelerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. Randevunuzu aldıktan sonra, aracınızın borcu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer motorlu taşıt vergisi, otoyol veya köprü borçlarınız mevcutsa, muayene işlemi başlatılamıyor.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra trafik sigortanızı kontrol etmeniz gerekmektedir. Sigortanızın tarihinin geçmemiş olması  muayene için bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak trafik sigortanızın süresi doldu ve siz yaptırmadıysanız muayene olamayacaksınız. Önce trafik sigortanızı yeniletmeniz gerekmektedir.

Aracınızın Egzoz emisyon ölçümünü yaptırmanız gerekmektedir. ayrıca aracınız LPG’li ise bunu da belirtmelisiniz. Marka ve sicil numaralarının okunaklı olması muayene açısından kolaylık sağlamaktadır. Eğer aracınız tadilat işlemi gördüyse, yapılan işlem ruhsatınıza işlenmiş olmalıdır.

Araç muayene istasyonunda sizden kimliğinizin ve ruhsatınızın yanınızda olması istenmektedir. Hizmet sağlanırken T.C Kimlik numaranıza ihtiyaç olacaktır. Eğer araç size ait değilse, aracı aynı ay içinde tek bir sefere mahsus olarak ek bir belge olmadan muayene ettirebilirsiniz. Aynı ay içinde size ait olmayan başka bir aracı muayene ettirmek isterseniz sizden vekalet belgesi istenecektir. Büyükşehir merkezlerindeki muayene istasyonları için en az 2 saatinizi ayırmanız gerekmektedir.

Araç muayene hizmetleri araç sahibinden nakit olarak tahsil edilmektedir.

Tüvtürk Muayene randevusu almak için tıklayın!

Araç Muayene İşlemleri İle İlgili Çok Merak Edilenler

Araç muayene tarihi gelmeden muayene yapılabilir mi?

Aracınızın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de istasyonlarımıza gelerek araç muayene işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aracınızın bir sonraki muayene tarihi, muayeneye gelmiş olduğunuz tarih üzerinden hesaplanır ve ruhsatınıza işlenir. Örnek olarak, 28 Şubata kadar araç muayene süreniz olduğu halde 18 Ocak tarihinde aracınızı muayeneye getirecek olursanız ve aracınız muayeneden geçer ise, bir sonraki muayene süreniz aracınız periyodu çerçevesinde 18 Ocak olarak değerlendirilir.

Aracı Muayeneye Başkası Götürebilir Mi?

Tüvtürk istasyonlarında araç muayenesi yapılırken, ruhsat sahibi olması şartı aranmamaktadır. Aracınızı siz ya da farklı bir kişi istasyonlara götürerek muayene ettirebilir. Ancak yalnızca aracı getiren kişiye muayene bittikten sonra araç teslimi yapılmaktadır.

Lpg’ yi ruhsata işletmek için neler gerekli?

Tadilat kapsamına giren değişiklikler AİTM’nin (Araç İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik) EK-4 ünde belirtilen “Müsaade Edilen Tadilatlar” maddesinde belirtilmiştir. Yakıt sistemlerinde (LPG, CNG ) yapılan tadilatlar da bu kapsama girmektedir ve aracın geçerli bir muayenesi olsa dahi tadilat sonrası muayeneye girmesi gerekmektedir. Tadilat sonrası muayene ücretleri araç sınıflarına göre belirlenir, “periyodik araç muayenesi” ile aynıdır.

Araç Muayene İstasyonları

Summary
Article Name
Araç Muayene Randevusu Nasıl ve Nereden Alınır? TÜVTÜRK Muayene Randevu
Description
Araç muayene randevusu nereden alınır? Araç muayene randevu işlemleri nasıl yapılır? Araç muayene servis adresleri. TÜVTÜRK Araç muayenesi yaptıracak olan araç sahiplerinin merak ettikleri tüm soruların yanıtları haberimizin devamında.
Author
Publisher Name
İnternetin Gazetesi

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz