Araç Plakasından Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç Plakasından Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç plakasından ceza sorgulama işlemi nasıl gerçekleştirilir. İşte çok sorulan soruların yanıtları haberimizin devamında yer almaktadır. Trafikte yanlışlıkla kırmızı ışıkta geçmiş olabilir, hız sınırını aşmış kameralara yakalanmış olabilirsiniz. Ya da köprü ve otoyol geçişlerinde sistemsel ya da hesap bakiyenizin yeterli olmamasından dolayı plakanıza ceza yazılmış olabilir. Günlük yaşamda koşuşturmacada yaptığımız hatalar kameralar tarafından yakalanabilir ve sistem otomatik olarak plakadan ceza kesebilir. Bu nedenle sıklıkla plakadan ceza sorgulama işleminizi yapmanız sizin için önemli olacaktır. Çünkü zamanında ödenmeyen cezaların üzerine ceza faizi binmekte ve borç miktarı her geçen gün artmaktadır. Peki araç plakasından ceza sorgulama nasıl yapılır?

Haberimizin hemen devamında sizinle plakadan ceza sorgulamak için girmeniz gereken web sitenin linkini sizlerle paylaşıyoruz. Ancak gelin plakadan ceza sorgulama işlemi için hangi adımları gerçekleştireceksiniz anlatalım. Öncelikle aşağıda verdiğimiz linke tıkladığınızda karşınıza açılan sayfada sizden bilgilerinizi doğrulayıp sistemde oturum açmanız istenecektir. Sistemde oturum açabilmek için yani bu hizmetten faydalanmak için, aşağıdaki kimlik doğrulama yöntemlerinden sizin için uygun olan bir tanesini kullanarak sisteme giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

  • e-Devlet Şifresi
  • Mobil İmza
  • Elektronik İmza
  • T.C. Kimlik Kartı
  • Banka

Bu bilgileri girerek doğrulama işleminizi gerçekleştirdikten sonra karşınıza açılan sayfadan plakanızdan cezanızı kontrol edip öğrenebilirsiniz. Sorgulamanız sırasında plakanıza yani size kayıtlı ceza görünüyorsa bunu vakit geçmeden ödemeniz yararınıza olacaktır. Peki ceza ödeme işlemi nasıl gerçekleşir?

Plakadan Ceza Sorgulamak İçin Buraya Tıklayın

Trafik Cezası Ödeme İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Trafik cezanızı sorgulamak ve işlem yapmak için hemen aşağıda yer alan e-Devlet trafik para cezası borcu sorgulama sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Siteme giriş yapabilmek için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. e-Devlet şifreniz mevcut değilse size en yakın PTT’den e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Ancak şifrenizi unuttuysanız ve sisteme telefon numaranız kayıtlı ise şifre sıfırlama işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Buraya Tıklayarak e-Devlet  Borç Sorgulama Sitemine Ulaşabilirsiniz

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz