Artan Döviz Kurlarına Yerli Otomobil İlaç Olacak

Artan Döviz Kurlarına Yerli Otomobil İlaç Olacak

Son zamanlarda hızla artan döviz kurları ile birlikte ülkemize giren yada ülkemizde üretilen otomobillerin fiyatları her geçen gün artmaktadır. Döviz kurlarına bağlı olarak yükselişini sürdüren otomobil fiyatları yüksek fiyatlara ulaşmayı sürdürüyor. Değeri 70.000 ile 80.000 arasında olması beklenen araçlar 90.000 gibi rakamlara yükseldi. Peki yerli otomobil üretimi piyasayı canlandıracak mı?

Türkiye’nin Yerli Otomobili Ne Zaman?

Türkiye otomobil piyasasına giriyor. Cumhurbaşkanı’nın da söylemleri ile yerli otomobil üretimi hızlandırılıyor. Anadolu, BMC, Kıraça, Turkcell ve Zorlu tarafından oluşturulan Ortak Girişim Grubu’nun üreteceği yerli otomobil ithal otomobillerden daha uygun fiyata yerli tüketiciye sunulacak.Türk sanayisi ve teknolojisi açısından bir dönüm noktası olacağı düşünülen bu proje için teknoloji ve tüketici trendleri de izlenerek sektörde tamamen farklı bir konumlanma sağlayacak kapsamlı bir strateji oluşturulmaya çalışıldığı, teknik ve finansal analiz çalışmalarının da bu kapsamda sürdürüldüğü belirtildi. net tarihler veren R.T. Erdoğan, otomobil en geç 2019 yılında tamamlanacak 2021 yılında da satışa başlanacak dedi.

Tamamen Elektrikli Olacak

Dünya’da ilerleyen teknoloji ve emisyon hassasiyeti nedeniyle elektrikli otomobile geçilmektedir. Hatta bir çok avrupa ülkesinde ilerleyen yıllarda benzinli ve dizel motorlu otomobillerin üretimi durdurulacak. Piyasada elektrikli otomobil hakim olacak. Piyasaya yeni yeni girecek olan yerli otomobilinde elektrikli otomobil piyasasına girerek bir fırsat yakalaması daha mümkün olacak. Bu nedenle otomobilin motoru tamamen elektrikli olarak tasarlanmaktadır. Otomobil yüzde 100 elektrikli bir otomobil olacak. Bir platform üzerinden 3 farklı otomobil yaklaşık 1-1,5 yıllık aralıklarla piyasaya sunuluyor olabilecek.

Yerli otomobil projesinin koordinatörü Metin Sancar, Cenevre Otomobil Fuarı’nda çok önemli açıklamalarda bulundu.  Sancar, 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda yerli otonun ilk prototipinin 2019’da Cenevre’de sergileneceğini belirtti.

Sancar, “Prototipi düzenli bir planlama ve takvimle yetiştirebiliriz. 2019’da prototipin bitmesini hedefliyoruz. 1 Şubat’tan itibaren işe başladım. Ekibimizi kuruyoruz.” dedi. 26 yıl havacılık sektöründe çalışan Metin Sancar, fuarda gördüğü teknolojilerin havacılığı aratmadığını ve yerli otomobil prototiplerinin önümüzdeki yıl Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenebileceğini belirtti.

Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Özlü, otomobil piyasasında fiyatları şirketlerin değil piyasanın belirlediğini ifade etti. Özlü, “Ürettiğiniz otomobil C segmentindeyse bunun fiyat aralığı 80 ile 100 bin lira arasındadır. 120 bin lira fiyat veremezsiniz. Üretim maliyetlerini düşürerek o fiyat aralığına girmeye çalışıyorsunuz. Kesinlikle burada amacımız rekabetçi bir fiyat ve emsallerinden daha kaliteli, daha uygun fiyatlı bir araba üretmek. Modelimizi daha iyi fiyat ve daha üstün kalite üzerine kurmaya çalışıyoruz” dedi.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz