Bayramda uzun yola çıkacaklar için genel dışı altın tavsiyeler

595 0

Son zamanlarda şehir içinde dahi acemi sayılacak sürücüler şehirler arası yolla bir cesaretle çıkabiliyorlar maalesef.

 Şehir içinde trafiğe çıkan acemi sol şeriti işgal edip arkasında konvoy oluşturduğunda en çok biraz küfür yer trafiği arkasına taktığı kuyrukla 1 saat açılmayacak hale getirebilir ama sonuçta ilerler ama şehirler arası yollarda durum böyle değildir.. Eğer acemiyseniz arabanıza güvenip yanınızda da biri var diye sakın araba ile şehirler arası yola çıkmayın .. işte size birkaç altın kural.. sadece sizin değil trafikte başkalarını da koruyacak uyarılar..

Öncelikle ön camınız tertemiz olsun sadece dışarıdan değil içerideden de mercek etkisi yaratacak lekelere özellikle dikkat etmek lazım.
Dikiz aynalarınızın ayarının tam olması bu konuda emin olun kör noktaları mümkün olduğu kadar oturmanıza göre ayarlayın ve ayna temizliği çok önemli aynalarınız son derece temiz ve görüntüsü net olmalı.
Dikiz aynası demişken 4 şeritli bir yolda dahi olsanız dikiz aynanıza baktığınızda arkadaki aracın hızını hesaplamadan sakın şerit değiştirmeyin son zamanlarda çok sık karşılaşılan bir sorun sinyali veriyor arkadaki araç biraz uzaktaysa pat şerit değiştiriyor. üstelik şerit değiştirirken frene basıyor..

Şerit değiştirme ve yola çıkışlarda gelen aracı asla tehlikeye atmayacak şekilde çıkış yapın ve hızınızı kesmeden tam tersi hızlanarak bu çıkışı yapın!
Uzun farlar işte acemiliğin ve bencilliğin bir diğer örneğidir uzun farlar önünüzü zifiri karanlık uzunları yakmanız mecbur zaten ama karşıdan bir araç geldiğini görünce derhal uzunları kapatın.. bu kural her yer için geçerli uzunlarınız yanıyor önünüzde sizinle aynı istikamette başka bir araç çıktı hemen uzunları kapatın.. bu kural otobanda dahi geçerli ve gerçekten insanların gözlerini kör ederek kazalara neden olabilecek bir kural

diğer bir far faciası da görgüsüzce ve gereksizce yakılan sis farları sadece gösteriş olsun diye yakıtğınız sis farları sis dışında bir işinize yaramadığı gibi karşıdan gelen veya önünüzde seyir halinde olan şöförler için ani ve uzun vadeli risk oluşturur

şerit değiştirme: yukarıdada değindiğimiz bu konu yan yollardan çıkışlarda aniden şerit değiştirme benzin istasyonundan çıkıp kendini aniden sol şerite atanları bu ara çok görmeye başladık üstelik çok tehlikeli
bir başka takıntılı tipde sol şeriti inadına işgal edenler hız sınırlarına kesinlikle uyulması gerekli fakat adam arkadan kaptırmış geliyor inatla selektör yapıyor sende inatla çekilmiyorsun işte bu inatın tehlikeye neden olabilir sol şerite selektör yaparak yol isteyenlere kurallara uygun şekilde yol vermelisiniz.

Gelelim en inatçı ve anlamsız takıntısı olanlara.. sol şeritte tıngır mıngır giden şöförden yol istiyorsunuz vermiyor.. sizde sağ şerite bir fırsat kolluyorsunuz geçeyim diyorsunuz adam gaza basıyor eminim siz bu tiplerden değilsinizdir.. ama onlardansanız insan hayatı ile oynuyorsunuz özellikle geliş gidiş tek şerit olan yollarda sollamaya çıkan araca bunu yapan gerçekten piskolojik sorunlu şöförler var yaptıkları ölüme sebebiyet verme suçu sayılır lütfen dikkat

iyi yolculuklar


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Leave a comment